
Jak zorganizować wizę turystyczną do Australii? Czy Polacy potrzebują wizy na wjazd na wakacje do Australii? Tak – przed przyjazdem do Australii musisz aplikować o wizę.
Wszystkie aktualne informacje o wizach znajdziecie na australijskiej stronie Urzędu Imigracyjnego https://immi.homeaffairs.gov.au
Wiza turystyczna na wakacje w Australii
Jeśli wybieracie się do Australii na wakacje, aplikujcie o darmową wizę turystyczną E-VISITOR. O wizę można starać się samodzielnie, uzupełniając aplikację online TUTAJ.
- Przed uzupełnieniem wniosku wizowego, należy założyć konto internetowe ImmiAccount (swój profil na stronie urzędu imigracyjnego). To bardzo proste — potrzeba jedynie wpisać podstawowe dane, adres e-mail i hasło.
- Po założeniu konta, można przejść do aplikacji o wizę typu E-visitor.
- Ile kosztuje wiza do Australii? Pamiętajcie — wiza turystyczna do Australii dla Polaków jest bezpłatna.
- Do Aplikacji wizowej potrzebny jest ważny paszport.
- Aplikację składa się online, co znaczy, że dokumentów nie trzeba nigdzie przesyłać. Potwierdzenie otrzymania wizy lub ewentualne dodatkowe pytania dostaniecie na podany przez was adres e-mail.
- Wiza E-visitor jest ważna przez 12 miesięcy od dnia jej otrzymania. W okresie obowiązywania wizy do Australii możemy przyjeżdżać wielokrotnie, ale jednorazowo NIE wolno zostać na dłużej niż 3 miesiące.
- Posiadając tę wizę można jedynie podróżować czy odwiedzać rodzinę/znajomych. Praca jest nielegalna.
- Podanie o wizę można składać jedynie poza terytorium Australii. Czas oczekiwania na wizę to od kilku godzin do miesiąca.
- Potwierdzenie otrzymania wizy otrzymuje się na wskazany w aplikacji adres e-mail (zazwyczaj pierwszy e-mail, który dostaniecie, jest odrazu potwierdzeniem otrzymania wizy).
- Wiza jest wizą elektroniczną — nie jest wbijana w paszport, widnieje w australijskim systemie przy nazwisku.
Wiza na wakacje w Australii dłuższe niż 3 miesiące
Wybierając się na wyjazd do Australii dłuższy niż 3 miesiące, możecie aplikować VISITOR VISA (visa sublass 600). To płatna wiza turystyczna do Australii dla Polaków. O wizę można aplikować przez internet.
- Visiotr Visa uprawnia do jednorazowego 6 lub 12-miesięcznego pobytu w Australii (nie trzeba tak, jak w przypadku wizy E-Visitor opuszczać terenu Australii po 3 miesiącach).
- Przebywając w Australii na tej wizie, można jedynie podróżować czy odwiedzać rodzinę/znajomych. Praca jest nielegalna.
- Wiza Visitor Visa jest wizą płatną. Można aplikować zarówno spoza Australii — wtedy opłata wynosi ok. $130 AUD — lub z Australii (np. w celu przedłużenia swojego pobytu) — wtedy opłata wynosi około $335 AUD. Jeśli aplikujecie o wizę będąc w Australii, to musicie być w Australii także w momencie jej otrzymania. Jeśli aplikujecie o wizę poza terytorium Australii, to musicie być poza Australią, żeby ją otrzymać.
- O tym, czy na opisywanej wizie można wjeżdżać/wyjeżdżać z Australii kilkukrotnie, czy uprawnia was ona jedynie do jednorazowego wjazdu na określony dłuższy okres, dowiecie się z warunków po przyznaniu wizy.
Wiza Work&Holiday
Jeśli chcecie wyjechać do Australii na dłużej i połączyć wakacje z pracą, aplikujcie o wizę WORK & HOLIDAY (SUBCLASS 462), czyli „Zwiedzaj i Pracuj”. Podanie o wizę trzeba przesłać drogą pocztową do Urzędu Imigracyjnego Australii w Berlinie. O wizę NIE można aplikować online.
- Wiza Work&Holiday uprawnia do rocznego pobytu w Australii, podczas którego można podróżować i pracować.
- Jest to opcja dla młodych Polaków w wieku 18-31 lat.
- Wiza daje możliwość pracy na pełen etat w dowolnym zawodzie, ale nie dłużej niż 6 miesięcy u jednego pracodawcy. Posiadając wizę Work&Holiday można także studiować do 4 miesięcy w dowolnej szkole.
- O wizę należy aplikować poza Australią.
- Na opisywanej wizie można wjeżdżać i wyjeżdżać z Australii dowolną ilość razy w ciągu dwunastu miesięcy jej ważności. Wizę Work&Holiday można otrzymać tylko raz w życiu.
- UWAGA: od listopada 2016 roku posiadacze wizy Work&Holiday mogą starać się o przedłużenie jej na kolejny rok. Aby to zrobić, należy przez 90 dni pracować na mało zaludnionych terenach Australii, powyżej Zwrotnika Koziorożca.
Wiza pozwalająca na naukę
Marzycie o wyjeździe do Australii na studia lub po prostu szukacie wizy do Australii, która pozwala legalnie pracować, możecie aplikować o tzw. Student Visa, potocznie zwaną „wizą studencką”.
- „Wiza studencka” nie jest przeznaczona tylko dla studentów w polskim rozumieniu tego słowa. To wiza dla wszystkich, którzy chcą pobierać jakąkolwiek naukę (w tym wybrać się na kurs językowy) w Australii.
- Przy tej wizie możecie pracować do 20 godzin tygodniowo.
- Nie jest to wiza turystyczna, ani wiza „Zwiedzaj i Pracuj”, choć wiele osób traktuje ją jako „Studiuj, Pracuj, Zwiedzaj i Emigruj”.
Czy to prawda, że o wizę turystyczną ważną 12 m-cy można ubiegać się tylko raz?
jaki jest czas oczekiwania na wize turystyczną i czy zanim się ją wyrobi potrzebny jest juz paszport czy można go wyrobić po uzyskaniu wizy?
Tak, ważny paszport jest potrzebny do aplikacji wizowej. Czas oczekiwania do 28 dni.
Hej czy to prawda ze ubiegając się o wize trzeba najpierw nabyc bilet na samolot i podac przy aplikacji dokladna date wylotu i przylotu ? czy mogę ze swojego konta aplikować o wize dla drugiej osoby-taty,ktory nie poczty emiali ?
To nie jest prawda. Zawsze lepiej najpierw wyrobić wizę, a potem kupić bilet. Tak, możesz aplikować z tego samego konta o wizę dla innej osoby.
Z brytyjskim obywatelstwem jesteś Brytyjczykiem u obowiązują cię przepisy dla Brytyjczyków.
Bardzo przydatny post dziękuje za te informacje zebrane w jednym miejscu 😀
Polecamy się!
Podbijam temat – orientuje się ktoś może jak to wygląda? Czy mogę przyjechać do Australii na niecałe 3 miesiące potem polecieć do Nowej Zelandii na jakiś czas i ponownie wrócić do Australii na ok 3 miesiące na wizie eVisitor 651? Będę wdzięczna za informację! 🙂
Tak. Powinnaś móc. To wiza wielokrotnego wjazdu. Wczytaj się jednak w szczegóły wizy po jej przyznaniu.
Juli, a jak z wizami dla Polaka z brytyjskim obywatelstwem ?
Potwierdzam moje rozterki które ma Nenka. Ile trzeba mieć pieniędzy jak się jedzie na 3 miesiące? Jak udokumentować te pieniądze na lotnisku w Australii? Jeżeli w tym przypadku kolega będzie mieszkał u mnie. Więc zakwaterowanie iest i wyżywienie. Może wystarczyło by, by podał mój adres zamieszkania.
Przyjechaliśmy na wizie eVisitors w konfiugracji 2+1 (dziecko lat 10). Nikt nas nie pytał o pieniądze. Mieliśmy przy sobie100 AUD i to był błąd bo musieliśmy pożyczać od znajomych. Dopiero na miejscu, po założeniu konta przelaliśmy pieniądze z Polski.
Otrzymałam właśnie wizę 651 , w zaledwie 10 min , mam zamiar wybrać się do znajomych .Mam pytanie czy potrzebuję jakichkolwiek innych dokumentów np . zabezpieczenie finansowe na czas pobytu ? Mam zagwarantowane mieszkanie i wyżywienie u moich przyjaciół .
Jeśli ubiegasz sie o wizę turystyczną E-visitor – sprawdzaj SPAM. Moja wiza została przyznana w ciągu kilku godzin ( w dniu złożenia aplikacji on-line ) ale trafiła do spamu gdzie odnalazłam ją przypadkowo 2 tygodnie pózniej.
Cześć! bardzo przydatny post 🙂 aktualnie jestem na etapie ubiegania się o wizę turystyczną i nasunęło mi się pytanie. Jeśli podczas mojego pobytu w Australii będę chciała polecieć do Nowej Zelandii na parę dni, to czy będę mogła wrócić do Australii bez konieczności aplikowania o nową wizę? Czy wiza, którą dostanę w Polsce pozwala mi na kilkukrotny wjazd do Australii? Będę bardzo wdzięczna za informacje 🙂 pozdrawiam!
Cześć, mam dokładnie takie samo pytanie jak Ula wyżej. Czy mogę kilkakrotnie przekraczać granicę i za każdym razem zostać do 3 miesięcy? I jak długi musi być wyjazd by wrócić na tej wizie? czy jak pojadę na przykład na tydzień do Nowej Zelandii to mogę wrócić do Australii i zostać kolejne 3 miesiące? Z góry bardzo dziękuję i zazdroszczę Waszej przygody!
Witam 🙂 To jeszcze trochę updatowane informacje, świeże linki (bo zmieniła się strona immigration) i trcohę na temat wiz studenckich: http://smokiikangury.pl/wizy-do-australii/
Dzięki!
Dzięki za link!
Zapytam u nich również 🙂
PS. Przydały by się jeszcze jakieś świeże informacje nt. wartości nabywczej dolara australijskiego. Średnie realne zarobki w popularnych sektorach itd. Może ktoś się podzieli przykładami?
Może ktoś ma coś do dodania?
Natknąłem się na taki wpis, sprzed pół roku… [@ Julii, proszę daj znać jak z wklejaniem linków w komentarzach? – w sensie czy można swobodnie to robić? :-)]
PS2. @Julii, chyba coś ze stroną jest nie tak na urządzeniach mobilnych (iOS); jest troszku rozjechana 🙁 Tak tylko daję znać.
Ktoś potwierdzi?
to ciekawe bo mi działa bez zarzutów. Ktoś jeszcze ma taki kłopot? A linki wklejaj śmiało! Dopóki są w temacie to fajnie 🙂
Marcin, spróbuj zapytać na grupie FB Polacy w Australii:
https://www.facebook.com/groups/4326573629/
Czasem można trafić na przydatne informacje i kontakt z ludźmi, którzy są w trakcie planowania lub już mają za sobą wizowe przejścia 🙂 Pozdrawiam.
dobra rada!
Czy ktoś mógłby się podzielić informacjami nt. wyjazdu na stałe do Australii rodzinki 2+2? Jak najbardziej legalnie można to rozwiązać aby rozpocząć tam życie od nowa? Może ktoś natrafił na konkretny blog podobnej rodzinki, która wyjechała w ten sposób i dzieli się informacjami?
Jeśli Juli się zgodzi to proszę o zamieszczanie linków i kontynuację rozmowy tutaj.
Tymczasem dzięki za dotychczasowe posty! Bardzo miło się czyta!
Mam nadzieję, że kiedyś się spotkamy na miejscu 😉
Pozdrawiamy z Warszawy!
Hey Marcinie,
Ja i moja rodzinka (razem 2+1) własnie będziemy zaczynali proces vizowy. Jeżli chciałbyś wspólnie się z tym zmagać to napisz mi na maila kontakt do Siebie.
Pozdrawiam
Mam nadzięję chłopaki, że się dogadacie 😉
a oczywiście adres 😉 demi.lord@wp.pl
Na pewno tak Marcin! Czekam w Australii 🙂
Tu się ucieszyłem, pytanie tylko, czy obywatele Filipin, mam namyśli swoją żonę, czy może starać się razem ze mną o E-vize ? Obecnie mieszkamy na Filipinach i stąd też będziemy się wybierać pod koniec roku.
Bardzo podoba mi się wasz blog 🙂 można zaczerpnąć odrobinę inspiracji 🙂
Tomasz
A ja jestem mega zainteresowana jak to wyglądało w Twoim przypadku, ponieważ sama mam chłopaka w Australii, oczywiście Australijczyka. Niestety na chwilę obecną nie widzę innej opcji jak ubiegać się o wizę 462, problem w tym że egzamin IELTS jeszcze przede mną…
W każdym bądź razie z niecierpliwością oczekuję postu o Twojej wizie partnerskiej. 🙂
Ale chcesz się tu przeprowadzić? Post będzie za jakiś czas, ale jakby co pisz na whereisjuli@gmail.com. Może coś podpowiem.
O w końcu wizowo! Łapiesz byka za rogi 🙂 Super, czekamy na kolejne odsłony labiryntów wizowych. Ściskamy!
a jak!