Skip to main content


© The Gospo’s

Wakacje w AustraliiWskazówki

Co się zmieniło w podróżowaniu po Australii przez ostatnie lata?

By 6 czerwca, 2022No Comments
Co się zmieniło w podróżowaniu po Australii przez ostatnie lata?

Ostatnie trzy lata zmieniły wiele w podróżniczym świecie. Zmiany te dotyczą również wyjazdów do Australii. Jak obecnie wyglądają tutejsze podróże? Co warto wiedzieć, planując wyjazd?

Więcej Australijczyków w drodze

Zamknięcie granic Australii na dwa lata oraz niepewność związana z Covidem spowodowały ogromny rozruch w turystyce krajowej. Australijczycy ruszyli na road tripy, na lokalne wakacje, odkrywać miejsca, które mają „tuż za rogiem”, a których odwiedzenie odkładali na kiedyś. Wiele osób zdecydowało się też rozpocząć „życie w drodze”, zakupić kampera lub przyczepę i wyjechać.

Podróżując dzisiaj, spotkamy zdecydowanie więcej miejscowych niż trzy lata temu.

Trudniej o „sekretne spoty”

Już przed pandemią aplikacje, dzięki którym można było znaleźć sekretne miejsca na nocleg, punkty widokowe, spoty polecane przez podróżników cieszyły się ogromną popularnością. Teraz ta popularność jeszcze wzrosła, co niestety skutkuje tym, że w sekretnych miejscach są tłumy…

Wikicamps, CamperMate i inne to nadal fajne, przydatne w drodze aplikacje, ale coraz mniej skuteczne, gdy szuka się ciekawych, mniej popularnych szlaków, bo korzystają z nich wszyscy.

Większa popularność kempingów na farmach

Coraz większą popularnością cieszą się opcje kempingowania na prywatnych posesjach. To często ogromne, piękne położone farmy, gdzieś rozbić się można w ciszy i spokoju. Dają tak bardzo docenianą w postpandemicznych czasach przestrzeń i są świetna alternatywą dla parków narodowych i tzw. holiday parks.

Aplikacją popularną do rezerwacji takich noclegów jest HipCamp. Minus popularności – ceny stają się nieadekwatnie wysokie.

Nowe linie na horyzoncie

Wraz z początkiem pandemii z nieba zniknęły tanie linie lotnicze TigerAir, które oferowały budżetowe krajowe przeloty. Jednocześnie rozwinęła się nieco siatka mniejszych, regionalnych linii lotniczych takich jak Rex czy Alliance. Na horyzoncie są także nowe linie – Bonza – pierwsze loty powinny ruszyć już we wrześniu 2022 roku.

Wyższe ceny za paliwo (zresztą, wszystko jest droższe)

Ceny paliwa rosną nie tylko w Australii, ale ich wzrost tutaj może mieć naprawdę duży wpływ na wakacyjny budżet, szczególnie tych planujących długi road trip. Obecnie (06.06.2022) paliwo kosztuje już wszędzie powyżej dwóch dolarów. W ciągu najbliższych kilku tygodniu cenymogą wzrosnąć do $2.5 AUD.

Droższe są również zakupy spożywcze, co również przeniesie się na wakacyjny budżet przy dużym pobycie.

Coraz bardziej zauważalne ekstrema pogodowe

Rok 2022 można by na wchodzie Australii nazwać „rokiem deszczu”. Po latach suszy, po ogromnych pożarach, przyszły niekończące się opady, a wraz z nimi powodzie.

Zmieniający się klimat oraz ekstrema pogodowe mogą łatwo pokrzyżować plany podróży. Może się okazać, że gdzieś nie można przejechać czy dostać się w żaden inny sposób lub że zniszczenia na miejscu są zbyt duże, aby uwzględnić region w swoich planach.

Nowe firmy turystyczne na rynku

Pandemia, długie zamknięcie granic, rosnąca inflacja — to wszystko odbija się na biznesach turystycznych. Wiele firm musiało się zamknąć, inne nieco zmieniły swój profil i ofertę. Szukając wycieczek, hoteli, atrakcji warto patrzeć na te najbardziej aktualne propozycje i opinie.

Droższe i mniej dostępne mieszkania i domy na wynajem

Wzrost turystyki krajowej oraz kryzys na rynku mieszkaniowym (w Australii brakuje obecnie nieruchomości na wynajem długoterminowy) spowodowały wzrost cen wynajmu mieszkań i domów wakacyjnych. Dostępność również jest dużo mniejsza. Korzystając z Airbnb czy popularnego w Australii Stayz trzeba mieć do na uwadze, a rezerwacji najlepiej dokonywać z wyprzedzeniem.

Ograniczenia związane z Covid-19

Australia od początku dość restrykcyjnie podeszła do ograniczeń wprowadzanych w związku z Covidem. Nie bała się zamknięcia, sztywnych reguł, wysokich kar. Warto mieć to z tyłu głowy planując swoją wyprawę — nie mam wątpliwości, że jeśli byłaby taka potrzeba, australijski rząd szybko zareagowałby, prowadzając kolejne restrykcje.

Australia jest też krajem pro szczepionkowym. W wielu miejscach wymagany jest certyfikat szczepień.

Certyfikat wymagany jest też przy wjeździe do Australii. Aktualne informacje najlepiej sprawdzać na rządowej stronie, tutaj. Przed przylotem trzeba wypełnić Digital Passenger Declaration.

Kurs walut

Wszyscy to wiemy… Kurs australijskiego dolara nie jest korzystny dla podróżujących z Polski. Aktualnie (06.06.2022) $1 AUD to 3.08PLN i pewnie przez długi czas nic tu nie spadnie. Warto zrobić dobry research na temat wymiany walut, wypłat z bankomatów itd.

Dobre planowanie i otwartość na niespodziewaną ich zmianę wydają się podstawą udanej wyprawy do Australii.

Jeśli potrzebujecie pomocy w zaplanowaniu trasy wyprawy do Australii, sprawdźcie naszą ofertę i napiszcie na whereisjuli@gmail.com

Leave a Reply