Skip to main content


© The Gospo’s

AzjaPodróże

INDONEZJA: 5 rzeczy, które zachwycają na SULAWESI

By 10 maja, 20207 komentarzy
INDONEZJA: 5 rzeczy, które zachwycają na SULAWESI

Jedzenie, kultura, przyroda i ludzie. Wszystko tu jest fajne i może to właśnie powinien być kierunek na Twoje następne wakacje?

Sulawesi. Wiecie, gdzie to?

Nie jest to pierwsze miejsce, które kojarzy się Indonezją. Obstawiam, że na liście przoduje Bali, pewnie też Jawa i Komodo, kawałek dalej Lombok oraz Borneo… Może to właśnie dzięki temu Sulawesi (zwane kiedyś Celebes) zachowało tyle uroku? Może… Nie wiem i nie wiem też, dlaczego wciąż tak niewielu się tą wyspą zachwyca. Czy dlatego, że jest kawałek dalej, czy dlatego, że nikt głośno nie krzyczy o jej wyjątkowości? Ja dziś będę, bo jest o czym.

5 rzeczy, które zachwycają na Sulawesi

1) Podwodny świat

Na Sulawesi jest kilka dobrych miejsca na snorklowanie i nurkowanie. Jedno z ciekawszy to wyspa Bunaken, która leży w zasięgu wzroku z portu w Manado, na północy. Przeprawa łodzią nie powinna nam zająć więcej niż czterdzieści minut, za to pod wodą można by tu spędzić długie godziny. Żółwie w głębinie snują się leniwie, rozgwiazdy leżą plackiem tuż pod powierzchnią, a wśród gęstych koralowców toczy się rybie życie. Podobnie jest zresztą w Tanjung Karang Beach, nieopodal miasta Palu, w centralnym Sulawesi – to doskonałe miejsce dla sympatyków głębin. To tu zresztą mieści się znany wśród nurków ośrodek, Prince John Dive Resort.

Wyspa Bunaken

2) Ludzie, którzy żyją swoim życiem

Na Sulawesi nie jesteś jedynie skarbonką do ograbienia. Jesteś intrygującym turystą, tak samo intrygującym jak dla Ciebie są miejscowi. Tuziemcy są radośni, przyjaźni, pomocni i chętni do nawiązywania kontaktów z nieznajomymi. Nie mają jeszcze dość przyjezdnych, wręcz odwrotnie – pozostają sobą i z przyjemnością zapraszają do nieznanego nam świata.

Warsztat w Makassar

3) Dżungle, góry i jeziora

W przypadku Sulawesi, matka Natura nie była chytra. Oprócz urokliwych plaż, podarowała też wyspie dżungle pełne dzikich zwierząt, rozległe jeziora i dziewicze wciąż szczyty do zdobycia. To tu, w rezerwacie Tangkoko, żyją czarne makaki czubate, endemiczne zwierzęta zwane też czubatymi pawianami. W tym samym lesie można też spotkać wyraki. To tu, na jeziorze Tondano, można poznać życie w wioskach zawieszonych przy brzegu. To tu, zaraz przy Palu, srogo chlustają wysokie wodospady.

Czarne makaki czubate

4) Różnorodny street food

Wyspa Sulawesi jest duża i różnorodna. Te różnice podkreśla między ciekawa, lokalna kuchnia. Jedzenie w restauracjach może wydawać się monotonne (ryż, ryba, ryż, ryba, kurczak), ale to, co możemy znaleźć na ulicznych straganach, wzbudza apetyt! Inaczej niż na Bali… W mieście Makassar, na południu, mieściła się swojego czasu „najdłuższa restauracja świata”, czyli, ciągnące się w nieskończoność, chodniki pełne budek z miejscowymi specjałami.

Street Food Indonezja

5) Historia, kultura i tajemnice

Pierwszą rzeczą, która przyciągnęła moją uwagę na Sulawesi, to ilość kościołów. Na ulicy z dwudziestoma posesjami, na mniej więcej co trzeciej stoi świątynia. Większość katolicka. Ale – jest też taka góra, co się zwie Hill of Love, gdzie po sąsiedzku żyje w przyjaźni pięć różnych religii. Nie trudno też dostrzec wszechobecne ślady holenderskiej kolonizacji, jednak, co najważniejsze, w tym wszystkim zachowały się zabytki i kultura dawnych lat, ludzi Minhasa czy Tana Toraja. Można znaleźć niezwykłą energię!

Groby ludu Minhasa

 Planując wyjazd do Indonezji, weźcie pod uwagę Sulawesi. Zgoda?

7 komentarzy

 • Marek pisze:

  W lutym 2020 wykonałem trasę Manado-Bunaken-Tomohon-Gorontalo-Togiany-Ampana-, Poso-Tentena-Kolondale-Kendari-Wakatobi(Wanci-Wanci, Kaledupa, Hoga), Kendari,Makassar. Jeżeli macie pytania piszcie.

 • Artur Malek pisze:

  Moja destynacja na ten rok: Jeszcze kilka miechów. Fajny wpis:) Pozdrawiam

 • Piękne miejsce, muszę się kiedyś tam wybrać, Twoja relacja niesamowita, jestem pod wrażeniem.. !

 • Anna pisze:

  Niesamowicie opisałeś to miejsce i właśnie zastanawiam się nad wyjazdem w to cudowne miejsce na ziemi. Indonezja jest pięknym krajem a Sulawesi jest miejscem które zapewne odwiedzę, dzięki za wszystkie wskazówki na temat tego miejsca, naprawdę mnie zachęciłeś !

 • Iri Sunshine pisze:

  Trochę z innej beczki, ale myślę, że będzie to dla Ciebie miłe:)
  Kupiłam Twoją książkę w Warszawie, a teraz czytam ją w… Korei Południowej:) Dopiero zaczęłam, ale zapowiada się ciekawie! Pozdrawiam, Iri

 • Katarzyna Waluś/Śląska Kobieta pisze:

  Bardzo ciekawe zwłaszcza te pięć religii po sąsiedzku…na pewno kryją wiele tajemnic ..

 • Gadulec pisze:

  Zgoda 🙂 Dla mnie prawie cała Indonezja (może poza Bali) jest taka jak napisałaś – ludzie, którzy nie mają dość turystów, piękne podwodne życie (chociażby na północy Sumatry), pyszny street food (chociaż nie wszędzie :D), dżungle (znów Sumatra!) i ciekawa historia, kultura. W ogóle Indonezja jest moim ulubionym krajem w Azji! A Sulawesi chętnie odwiedzę kolejnym razem 😉

Leave a Reply