Skip to main content


© The Gospo’s

PodróżeWyspy Pacyfiku

FIDŻI: Gdzie to jest?

By 10 maja, 20205 komentarzy
FIDŻI: Gdzie to jest?

Jedziemy na Fidżi. Ale gdzie to właściwie jest…?

Fidżi to wyspiarskie państwo, położone w Oceanii. Oceania podzielona jest na cztery części: Melanezję, Mikronezję, Polinezję i Nową Zelandię. Fidżi należy do Melanezji.

Fidżi rozrzucone jest na wodach Południowego Pacyfiku, na wysokości północnego brzegu Australii. W jego skład wchodzi ponad trzysta wysp (z czego około stu jest niezamieszkanych), a dziewięćdziesiąt procent powierzchni kraju stanowi woda.

Z Polski leciałoby się tam około trzydziestu godzin, z Australii – cztery.

Zdjęcie: www.fiji.travel

Największa wyspa

Viti Levu to największa wyspa Fidżi (i jedna z największych wyp Oceanii), którą miejscowi nazywają „lądem”. Stolicą jest Suva, Nadi to drugie większe miasto (to tu znajduje się największe międzynarodowe lotnisko), a Levuka to stara stolica (wszystkie wymienione ośrodki miejskie znajdują się na głównej wyspie).

Mieszkańcy

Wyspy Fidżi zamieszkuje ponad osiemset tysięcy osób. To głównie Fidżyjczycy, Hindusi, Chińczycy, Europejczycy i przyjezdni z innych wysp Pacyfiku. Obowiązują trzy oficjalne języki: angielski, fidżyjski oraz hindustani.

Pierwsi ludzie przybyli tu na długo przed Europejczykami, prowadzeni, jak głosi legenda, przez przywódcę Lutunasobasoba z Azji Południowo-Wschodniej i stworzyli dobrze rozwinięte społeczeństwo (no może oprócz tego, że zjadali innych ludzi…). Kanibalizm zakończył się na zawsze w dziewiętnastym wieku wraz z przyjazdem misjonarzy i przyjęciem religii chrześcijańskiej. W tym samym czasie na wyspy zaczęło zjeżdżać wielu Hindusów, którzy przyjeżdżali do pracy przy uprawie trzciny cukrowej – dziś stanowią ponad czterdzieści procent ludności, a Fidżi jest miksem religijno-kulturowym.

Ustrój

Przez dziewięćdziesiąt sześć lat Fidżi było kolonią brytyjską, a od 1970 roku jest niepodległym państwem (demokratycznym choć wciąż zbuntowanym i nieułożonym).

Pogoda i klimat

Fidżi to tropiki – palmy, plaże, rafy koralowe i lasy deszczowe. W najzimniejszych miesiącach temperatura nie spada poniżej dziewiętnastu stopni, a w najbardziej deszczowych okolicę nawiedzają cyklony.

Ciekawostki

Tzw. kava to narodowy napój Fidżyjczyków (nie ma nic wspólnego z kawą; to napój wytwarzany z korzenia jednej z roślin połączonego z wodą, a wyglądem przypomina rozwodnione błoto, ale nie smakuje najgorzej), rugby to ich narodowy sport, a kokoda (czyli surowa ryba marnowana w mleku kokosowym i soku z limonki, podawana z pomidorami i cebulą) uważana jest za narodowe danie.

Na Fidżi można także odbyć podróż w czasie – przez wyspy przebiega oficjalna granica czasu (te sztucznie stworzona linia, która „pozwala” działać naszym zegarkom i kalendarzom). Na Tavenui możesz stanąć jedną nogą „w dziś”, a drugą „we wczoraj”, więc jeśli marzysz o podróży w czasie, Fidżi to miejsce, żeby ją odbyć.

Czas płynie tu inaczej. Znacznie wolniej. Zyskał nawet specjalne określenie – Fijan time – faktycznie, na Fidżi nikt nie pędzi.

To tu, w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia, nakręcono „Błękitną Lagunę”, a potem kultowy film „Cast Away – poza światem” z Tomem Hanksem i Willsonem w rolach głównych.

Przypomnijcie sobie tamte klimaty.

Bula!

(to fidżyjskie „cześć”)

 

Zdjęcie tytułowe: fiji.travel

5 komentarzy

Leave a Reply