Skip to main content
search


© The Gospo’s

Emigracja i życie w AustraliiWakacje w AustraliiWskazówki

Kiedy Australia otworzy granice?

By 24 października, 2021No Comments
Kiedy Australia otworzy granice?

Czy do Australii będzie można przyjechać w 2022 roku? Czy w tym roku uda się spędzić Święta i Nowy Rok na Antypodach? Kiedy Australia otworzy granice?

Wreszcie pojawiły się informacje dotyczące otwierania australijskich granic! Od 1 listopada 2021 roku Australia znosi część ograniczeń. Zmiany te dotyczą australijskich obywateli, osób posiadających prawo stałego pobytu oraz członków najbliższej rodziny. Większość nowych regulacji ułatwi podróże jedynie osobom zaszczepionym.

Wszystkie informacje i linki do stron opisujących nowe reguły, znajdziecie na stronie Smart Traveller.

Australia zamknęła granice międzynarodowe 2 marcu 2020 roku, umożliwiając przylot jedynie swoim obywatelom i stałym rezydentom, którym udało się zdobyć pozwolenie tzw. exemption, a te wydawane były w ograniczonych ilościach. Wylot z Australii dla obywateli i stałych rezydentów również możliwy był tylko z takim pozwoleniem. Po przylocie obowiązywała płatna, dwutygodniowa kwarantanna hotelowa.

Podróż do/z Australii

Obywatele, stali rezydenci oraz bliska rodzina — w tym rodzice, którzy dotychczas nie mogli przyjechać, odwiedzić swoich dzieci mieszkających w Australii — wreszcie będą mogli podróżować poza granice kraju i do Australii bez starania się o pozwolenie (rodzice wciąż muszę aplikować o pozwolenie, ale głównie po to, aby udowodnić, że ich dzieci są australijskimi obywatelami/stałymi rezydentami). To świetna wiadomość, na którą mieszkając tu, na końcu świata, bardzo czekaliśmy.

Linie lotnicze ruszyły ze sprzedażą biletów i dostępne są one u różnych przewoźników. Ceny przelotów są co najmniej o 1/3 wyższe niż przed początkiem pandemii, ale odnoszę też wrażenie, że z tygodnia na tydzień kwoty te stabilizują się i dostępność jest coraz większa. Chociaż spodziewać się też można, że w okresie świątecznym ceny wzrosną.

Kupując bilet, warto zwrócić uwagę na miejsca przesiadek. Konieczne będzie też okazanie negatywnego wyniku testu na C-19 – przed wylotem i po przylocie oraz posiadanie ważnego w Australii certyfikatu szczepień.

Przed zaplanowaniem podróży, należy również przyjrzeć się zasadom wprowadzonym przez dane stany i terytoria — inne zasady po przyjeździe obowiązują np. w Sydney, w porównaniu do Brisbane, a Perth, póki co nie zapowiedziało otwarcia na resztę kraju.

Swobodne podróże wciąż nie są możliwe dla osób posiadających wizy tymczasowe lub planujących odwiedzić Australię w celach turystycznych.

Kwarantanna po przylocie

Stany i terytoria powoli rezygnują z płatnej, dwutygodniowej kwarantanny hotelowej. Sydney (Nowa Południowa Walią) oraz Melbourne (Wiktoria) już zapowiedziały, że kwarantanna dla osób przyjeżdżających zza granicy nie będzie w ogóle konieczna (oczywiście po spełnieniu kilku warunków). W Brisbane (Queensland) od 17 grudnia obowiązywać będzie kwarantanna domowa. Stany i terytoria mają całkowicie rezygnować z kwarantanny, gdy poziom szczepień sięgnie 90%.

Australia nie rezygnuje jednak ze wszystkich ograniczeń — testy, maski, określona liczba osób na zamkniętych przestrzeniach. Regulacje trzeba sprawdzać na bieżąco.

Bańki podróżnicze 2.0.

Australia otwiera się dwustronnie na Singapur, Fidżi, RPA, Tajlandię, a w niedalekiej przyszłości prawdopodobnie Indonezję i Nową Zelandię — kwarantanna nie będzie obowiązywać w żadną ze stron. Australijskie linie lotnicze Qantas ruszyły ze sprzedażą lotów na tych trasach. Po 10 latach wraca też połączenie Sydney-Delhi, łącząc Australię z Indiami (w Australii mieszka wielu migrantów z tego regionu).

Jak obecnie wyglądają podróże po Australii?

Wciąż nie można poruszać się po Australii całkowicie swobodnie — granice niektórych stanów i terytoriów pozostają zamknięte na inne, a po przyjeździe obowiązywać może kwarantanna. Najświeższe dane znajdziecie zawsze na rządowych stronach.

Czy szczepienia dla osób przyjeżdżających do Australii i podróżujących po Australii będą obowiązkowe?

Obecnie podwójną dawką zaszczepione jest już ponad 70% australijskiego społeczeństwa powyżej 16 roku życia. Mimo że szczepienia zaczęły się późno, idą bardzo szybko. 

Wszystkie opisane powyżej zamiany, dotyczą jedynie osób zaszczepionych i narazie Australia będzie się tego trzymać. Od podróżujących będzie wymagany certyfikat szczepienia zatwierdzoną  (!) w Australii szczepionką. 

Szczepienie na Covid-19 oficjalnie nie jest w Australii obowiązkowe, w rzeczywistości jednak wielu osób nie ma wyboru. Obowiązek wprowadza bowiem pracodawcy, również luzowanie restrykcji dotyczy osób zaszczepionych, dając im przywileje. 

Najświeższe informacje o podróżowaniu do Australii dla Polaków otrzymacie na stronie Polskiego Konsulatu.

Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości i pytania dotyczące przyznanej już wizy, skontaktujcie się z odpowiednią australijską placówką (Urzędem Imigracyjnym, Ambasadą Australii lub swoim agentem). Tylko tak uzyskacie wiążącą informację.

 

Więcej o Sytuacji w Australii możecie poczytać w moim ostatnim wpisie, tutaj

Leave a Reply