Skip to main content


© The Gospo’s

Emigracja i życie w AustraliiWakacje w AustraliiWskazówki

Kiedy Australia otworzy granice? Już za chwilę!

By 8 lutego, 20223 komentarze
Kiedy Australia otworzy granice? Już za chwilę!

Czy do Australii będzie można przyjechać w 2022 roku? Czy w tym roku uda się zrealizować marzenie o podróży do Krainy Kangurów? Kiedy Australia otworzy granice?

Od 21 lutego 2022 granice Australii otwierają się dla ruchu turystycznego! Wreszcie każdy będzie mógł zaplanować wyjazd do Australii, odwiedzić znajomych, wybrać się na road trip, zrealizować odkładane na później marzenie. Granice Australii ponownie będą otwarte dla zaszczepionych na Covid-19 turystów z całego świata.

Wyjątkiem pozostaje stan Australia Zachodnia (Perth), której granice wciąż pozostają zamknięte.

Wszystkie informacje i linki do stron opisujących nowe reguły, znajdziecie na stronie Smart Traveller.

Australia zamknęła granice międzynarodowe 2 marcu 2020 roku, umożliwiając przylot jedynie swoim obywatelom i stałym rezydentom, którym udało się zdobyć pozwolenie tzw. exemption, a te wydawane były w ograniczonych ilościach. Wylot z Australii dla obywateli i stałych rezydentów również możliwy był tylko z takim pozwoleniem. Po przylocie obowiązywała płatna, dwutygodniowa kwarantanna hotelowa; potem wprowadzono kwarantannę domową. 7 lutego 2022 premier Australii, Scott Morrison, ogłosił otwarcie granic

Podróż do/z Australii

Linie lotnicze ruszyły ze sprzedażą biletów i dostępne są one u różnych przewoźników. Ceny przelotów są co najmniej o 1/3 wyższe niż przed początkiem pandemii, ale odnoszę też wrażenie, że z tygodnia na tydzień kwoty te stabilizują się i dostępność jest coraz większa.

Kupując bilet, warto zwrócić uwagę na miejsca przesiadek. Konieczne będzie też okazanie negatywnego wyniku testu na C-19 – przed wylotem i po przylocie oraz posiadanie ważnego w Australii certyfikatu szczepień.

Przed zaplanowaniem podróży, należy również przyjrzeć się zasadom wprowadzonym przez dane stany i terytoria.

Kwarantanna po przylocie

W pełni zaszczepieni turyści, posiadający negatywny wynik testu na Covid-19, którzy spełnią wszystkie rządowe wymagania, nie muszą poddawać się kwarantannie. Wyjątkiem pozostaje stan Australia Zachodnia. 

Australia nie rezygnuje jednak ze wszystkich ograniczeń — testy, maski, określona liczba osób na zamkniętych przestrzeniach. Regulacje trzeba sprawdzać na bieżąco.

Jak obecnie wyglądają podróże po Australii?

Wewnętrzne granice Australii są w większości otwarte dla ruchu turystycznego. Oznacza to, że można swobodnie poruszać się między stanami i terytoriami. Wyjątkiem jest Australia Zachodnia, której granice wciąż pozostają zamknięte dla przyjezdnych z innych części kraju. Miejmy nadzieję, że niedługo i to się zmieni. 

Czy szczepienia dla osób przyjeżdżających do Australii i podróżujących po Australii będą obowiązkowe?

Obecnie podwójną dawką zaszczepione jest już niemal 94%  australijskiego społeczeństwa powyżej 16 roku życia. 

Wszystkie opisane powyżej zamiany, dotyczą jedynie osób zaszczepionych i narazie Australia będzie się tego trzymać. Od podróżujących będzie wymagany certyfikat szczepienia zatwierdzoną (!) w Australii szczepionką. 

Szczepienie na Covid-19 oficjalnie nie jest w Australii obowiązkowe, w rzeczywistości jednak wielu osób nie ma wyboru. Obowiązek wprowadza bowiem pracodawcy, również luzowanie restrykcji dotyczy osób zaszczepionych, dając im przywileje. 

Najświeższe informacje o podróżowaniu do Australii dla Polaków otrzymacie na stronie Polskiego Konsulatu.

Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości i pytania dotyczące przyznanej już wizy, skontaktujcie się z odpowiednią australijską placówką (Urzędem Imigracyjnym, Ambasadą Australii lub swoim agentem). Tylko tak uzyskacie wiążącą informację.

3 komentarze

 • Piotr pisze:

  Już nie mogę się doczekać ponownego przylotu. Cieszę się, że już nie trzeba robić testu przedprzylotowego.
  Jeszcze niech tylko the cholery z HMPO przyślą paszport i w drogę.

  Strasznie się cieszę, że przeczytałem artykuł o Was na stronie “Wyborczej” Super znalezisko!

  Pozdrawiam całą trójkę.

 • Barbra Kas pisze:

  Graruluje

 • Sana pisze:

  Gratulacje kochani. Czeka teraz Ciebie Julko jeden z najpiękniejszych okresów z życiu; teraz jak patrzę retrospektywnie: ja tak miałam…

Leave a Reply