Skip to main content


© The Gospo’s

Ciekawe miejscaWakacje w Australii

Schodami na księżyc. W Broome

By 14 czerwca, 20206 komentarzy
Schodami na księżyc. W Broome

Zapatrzeni w pomarańczowe niebo i spokojny ocean, musieliśmy nagle się ocknąć i ruszyć dalej. Dzisiejszej nocy po drugiej stronie miasta dzieją się cuda – do księżyca można dojść… po schodach.

Staircase to the moon w Broome

Staircase to the moon”, to zjawisko, które można obserwować w Broome tylko pomiędzy marcem a październikiem, przez określone 3 dni w miesiącu. Ile trzeba mieć szczęścia, żeby znaleźć się na tym cudnym końcu świata w odpowiednim terminie? Mnóstwo! I to szczęście znowu nam dopisało.

„Staircase to the moon”, czyli optyczne złudzenie tworzące swoiste schody do księżyca, powstaje gdy księżyc w pełni unosi się nad odsłoniętym podczas sporego odpływu dnem Zatoki Roebuck. Gdy wielki „łysy” wychyla się zza horyzontu, jego ciepła poświata odbija się delikatnie na regularnych, wyrysowanych, jak od linijki piaskowych falach, czy jak kto woli mulastych załamaniach, budząc w Tobie nieodpartą pokusę spaceru do nieba. Wszystko trwa kilka minut, no może kilkanaście, ale to moment na który wstrzymujesz oddech, bo natura postanowiła zrealizować przed Tobą jeden ze swoich najlepszych scenariuszy.

Najbardziej popularny miejscem w Broome, z którego można obserwować księżyc jest Pioneer Park w Town Beach, gdzie również z tej okazji odbywa się targowisko pełne lokalnej sztuki i dobrego żarcia.

Staircase to the moon market

Ale Pioneer Park to też miejsce najbardziej tłoczne, a że my nie lubimy tłumów, poszliśmy tak, gdzie jest bardziej dziko. Przedzieramy się przez krzaki, na dziko zarośniętym pagórku. Jest  ostro w dół, po skałach, po piachu, prosto na plaże. No i tu do księżyca możemy iść prawie sami.

schody do księżyca Australia

Zawsze wydawało mi się, że zachód słońca to najbardziej romantyczne zakończenie dnia, a tu proszę – taka niespodzianka.

6 komentarzy

Leave a Reply