Skip to main content


© The Gospo’s

AmerykiPodróże

MEKSYK: Smaki Meksyku. Tequila i Mezcal. Gdzie jest różnica?

By 10 maja, 20206 komentarzy
MEKSYK: Smaki Meksyku. Tequila i Mezcal. Gdzie jest różnica?

Na początek postawię odważną tezę. W większości pijemy niedobrą tequilę, pijemy ją w zły sposób i cierpimy następnego dnia. Cierpi i głowa, i żołądek. Nie jest tak? Kto lubi tequilę? Przyznać się! Ja lubię. Moja mama lubi, ale chyba żaden z moich przyjaciół nie lubi i ma z tequilą, delikatnie mówiąc, nie najlepsze wspomnienia.

A kto z Was wie, co to jest mezcal? I kto wie, że to właśnie mezcal jest najbardziej popularnym alkoholem w Meksyku? Jeśli wiecie – to chapeau bas. Ja nie wiedziałam. I nie wiedziałam też, jaka jest różnica między mezcalem a tequilą. Jako dociekliwy żuczek, postanowiłam więc zgłębić temat i dowiedzieć się więcej w temacie. Oczywiście ekspertem nie jestem, więc jeśli wiecie coś więcej niż ja – piszcie.

Na początek powiem Wam, że faktycznie – pierwszy raz piłam dobrą tequilę w Mexico City. Wieczór w La Cayoacana z Olą, Rach i kangurami pozostanie niezapomniany. I wszyscy my, znaczy obecni podczas wieczoru Australijczycy i ja Polka, przekonaliśmy się, że zarówna mezcal i tequila dobrze wchodzą. Co widać, na załączonych obrazkach…

IMG_9348

IMG_9351

IMG_9352

IMG_9353

IMG_9289

Gdzie jest różnica między tequilią a mezcalem?

1) Mezcal to alkohol wytwarzany z owoców agawy. Słowo “mezcal” oznacza w skrócie: gotowana agawa.

2) Mezcal powstaje z 28 rodzajów agawy, najczęściej z agawy Espadin, ale również z agawy niebieskiej.

3) Proces wytwarzania mezcalu polega na gotowaniu agawy, tradycyjnie w dołkach wykopanych w ziemi, przy pomocy gorących kamieni.

4) Przed destylacją agawa jest podpiekana, co daje alkoholowi lekko nutę wędzonego smaku.

5) Mezcal może być produkowany w okolicach miasta Oaxaca oraz w 7 innych stanach Meksyku. Miejsca produkcji mezcalu regulowane są przez prawo. I przypominam, że niedługo jedziemy do Oaxaca!

6) Każda tequila to mezcal.

7) Tequila powstaje tylko z owoców niebieskiej agawy (blue agave), zwanych agawa tequilana.

8) Przed destylacją agawa jest poddawana parzeniu, co daje tequili bardziej delikatny smak.

8) Tequila musi być wytwarzana w stanie Jalisco w niewielu miejscach innych stanów, żeby móc być nazwana tequilą.

A jak się pije mezcal? Mezcal pijemy w szotach, nie robimy drinków z jego dodatkiem. Przed wypiciem możemy powiedzieć “Arriba, abajo, al centro y pa“, co znaczy: “Do góry, na dół, na środek i do środka”, a po wypiciu ewentualnie zagryźć limonką. A tequilę, jak się piję? Też w szotach, popijając drugim szotem soku pomidorowego lub słodko, ostro, kwaśnej sangrity, czyli przyprawionego soku pomarańczowego. Picie tequili z solą i cytryną lub z cynamonem i pomarańczową to sposób europejski, na pewno nie meksykański. Można też zrobić z tequilą kilka dobrych drinków.

Ale ja sobie myślę tak – pijcie tak, jak Wam najlepiej smakuje, bo w końcu o to chodzi, żeby mieć z picia jakąś przyjemność. Tylko zwracajcie uwagę na to jaki alkohol kupujecie, bo jakość ma znaczenie. Jak to mówią w Meksyku : “Para todo mal, mezcal, y para todo bien también!”, czyli “Na wszystko co złe, mezcal, na wszystko co dobre, też!”.

Jeśli chcielibyście poczytać więcej i dokładniej to polecam:

http://www.throughtheliquorglass.com/2011/04/mexico-parte-dos-tequila-vs-mezcal.html

http://chowhound.chow.com/topics/297668

http://acapulcos.net/mezcal-versus-tequila-whats-the-difference/

http://mezcalphd.com/tequila-vs-mezcal/#more-489

Jeśli ta informacja była przydatna – zostaw komentarz, albo przekaż dalej! Będzie mi bardzo miło. Dziękuję. Julia. 

6 komentarzy

Leave a Reply