Skip to main content


© The Gospo’s

Wakacje w AustraliiWskazówki

Styczeń w Australii

By 14 czerwca, 20203 komentarze
Styczeń w Australii

Zastanawiasz się, czy styczeń to dobry miesiąc na wakacje w Australii? Chcesz wiedzieć, jak jest tu pogoda, i co w styczniu można robić, a czego lepiej unikać?

Styczeń to środek australijskiego lata, ale to także środek pory deszczowej oraz szkolne wakacje. Są tłumy, jest drożej i trudno zarezerwować loty. Ale są takie miejsca w Australii, które w styczniu są najfajniejsze i są takie rzeczy, które tylko w styczniu można przeżyć…

POGODA I MIEJSCA

Wydaje się Wam pewnie, że styczeń (czyli środek polskiej zimy) to pogodowo idealny czas na odwiedzenie ciepłej Australii. I tak i nie. Styczeń to lato, ale Australia to wielki kontynent i pogoda jest bardzo różna, w różnych jej częściach. Styczeń to dobry czas, żeby odwiedzić południe Australii, mniej dobry żeby wybrać się na tzw. outback i bardzo niedobry, żeby jechać na północ.

Pogoda będzie fajna na Tasmanii i to pewnie najlepszy moment na odkrywanie tamtejszych terenów. Śmiało możecie też zwiedzać Melbourne (chociaż tu z pogodą nigdy nie wiadomo) oraz inne miejsca w stanie Wiktoria np. Great Ocean Road, Wilsons Promotory czy Grampians National Park. W Sydney, Byron Bay i całej Nowej Południowej Walii też powinno być przyjemnie. Podobnie w Adelajdzie, Perth, czy Canberze.

W Queensland i na górze Terytorium Północnego styczeń to środek pory deszczowej. W Brisbane potrafi padać tygodniami, a im wyżej na północ tym gorzej. W Cairns czy Darwin, jak leje to na całego.  Ten deszcze nie ma nic wspólnego z deszczem w Polsce. To tropikalne ulewy. Są powodzie, pozamykane drogi i cyklony. To nie jest najlepszy czas na wycieczki w te strony.

Na samym środku Australii, czyli na outbacku jest upalnie. Upał oznacza – parzy! temperatura może sięgać 50 stopni Celcjusza. Wycieczkę do Alice Springs i na Uluru lepiej zostawić na inny czas.

Ale wiecie, jak to jest z pogodą… Teraz teoretycznie jest u nas pora deszczowa, a my modlimy się o deszcze w Brisbane bo pada, jak na lekarstwo.

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA

Australia Day. 26 stycznia to święto narodowe. To urodziny Australii, czyli dzień wolny od wszystkiego. To dzień noszenia koszulek z australijską flagą i kolorowania twarzy na granatowo. To dzień robienia barbecue przy plaży i leniuchowania. To, coś co każdy powinien przeżyć chociaż raz!

Australian Open. Styczeń to czas tenisowych rozgrywek w Melbourne. W telewizji mecze, w gazetach mecze, w internecie mecze. Wszyscy rozmawiają o tenisie i wszystko wokół tenisa się kręci. W czasie Australian Open trudno oczywiście o miejsca w samolotach do Melbourne i z Melbourne. Trudno też o miejsce w hotelu, no i znowu – jest drożej… Ale za to emocje jakie!

Sydney FestivalPrzez trzy tygodnie stycznia Sydney tętni rozrywką i kulturą. Można posłuchać świetnej muzyki, obejrzeć ciekawe przedstawienia i wystawy, wyrzuć się kulturalnie! Sydney w styczniu to bardzo zajęte, ale też wyjątkowo fajne miasto!

SZKOLNE WAKACJE

Styczeń to w Australii miesiąc wakacyjny. Dzieci mają wolne, nie chodzą do szkoły. Co w związku z tym  robią dorośli? Też biorą wolne i wyjeżdżają na urlopy!  Styczeń to miesiąc podróży dla Australijczyków, więc wszędzie są tłumy… Ciężko jest z noclegami, nie łatwo też zarezerwować lot, czy wynająć samochód. W knajpach tłumy, na plażach dużo ludzi, ale na szczęście Australia jest dość spora więc można znaleźć bezludne miejsca…

WYŻSZE CENY

Z okresem wakacyjnym wiąże się drastyczny wzrost cen. Nie dość, że o wszystko wtedy trudniej to i wszystko jest droższe. Czasem nawet dwa razy droższe… Za wynajęcie kampera w Tasmanii we wrześniu np. zapłacicie jakieś $60. Ten sam kamper w Styczniu będzie kosztował $130. Jest różnica? Jeśli nie chcecie w Australii wydać fortuny, zrezygnujcie z podroży w styczniu, albo zaplanujcie ją duuużo wcześniej.

INNE NIEDOGODNOŚCI

W związku z tym, że na północy pada i jest ciepło, jest też bardzo wilgotno. Wilgotność powietrza potrafi sięgać ponad 90%. Trudno oddychać, trudno spać bez klimatyzacji, o wysuszeniu ubrań można zapomnieć. W związku z upałami i deszczem jest też więcej owadów, a australijskie muchy i komary potrafią być bardzo irytujące. Styczeń to również czas wzmożonej aktywności węży, więc na kempingach trzeba bardziej uważać.

SEZON NA…

Styczeń to sezon na mango! Mniam, mój ulubiony owoc. Jest kilka rodzai mango, każdego smakuje inaczej, a styczeń to świetny czas na degustacje. Smacznego 🙂

Jeśli te informacje były przydatne – zostaw komentarz. Albo przekaż dalej! Będzie nam bardzo miło. Julia i Sam.

3 komentarze

  • Kejti pisze:

    Juli, powiedz mi proszę co z grudniem? Wtedy warto jest się ruszyc szczgolnie na pn? Planujemy spedzic m-c na przełomie grudzień-styczeń, posmakować Au i sprawdzić, gdzie nam będzie najlepiej (czytaj chcemy tu zamieszkac)? Możesz cos podpowiedzieć?

    • Julia pisze:

      na północ? zależy od pogody, to już teoretycznie pora deszczowa więc może być deszczowo i duszno. Ale nie powinno być jeszcze najgorzej. Super czas na wszystko od Brisbane w dół na pewno

  • Jasno i przystępnie-nic,tylko lecieć! d.S.

Leave a Reply