Skip to main content


© The Gospo’s

Ciekawe miejscaWakacje w Australii

AUSTRALIA. Gdzie jechać w 2020 roku i dlaczego

By 28 maja, 20204 komentarze
AUSTRALIA. Gdzie jechać w 2020 roku i dlaczego

Australia bywa podróżniczym spełnieniem marzeń. To kraj, który chce się odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Gdzie jechać w 2020 roku i w jakie miejsca warto wybrać się, będąc w Australii? Jakie są ciekawe miejsca w Australii? Jak pomóc Australii walczącej z pożarami, powodziami i suszą? 

Lista miejsc mogłaby być długa. Mnóstwo tu bajkowych zakątków — szerokich plaż, gęstych lasów deszczowych, parków narodowych pełnych ścieżek spacerowych, barwnego, podwodnego życia, wodospadów i źródeł ukrytych na pustkowiach. Australia to unikalna przyroda, cudowne zwierzęta (ach te koale!) i szczęśliwi mieszkańcy. 

Ale Australia to również ekstremalny klimat, który tylko się zaostrza. Kontynent regularnie nawiedzają ulewne deszcze i cyklony, które niszczą wszystko, co stoi im na drodze. W niektórych regionach powodzie zabierają dobytek życia. Gdzie indziej chęć życia zabiera trwająca od lat susza. Przychodzi też ogień, który bezlitośnie zamienia w popiół lasy i miasteczka. Powietrze pachnie spalenizną (o trwających pożarach, piszę w tekście Pożary a podróże. Czy w Australii jest bezpiecznie?). 

To wszystko mija. Ustaje. Przynajmniej na jakiś czas. 

Tylko potem przychodzi wtórny kataklizm — w zniszczone miejsca nie przyjeżdżają turyści, a dla lokalnych społeczności oznacza to wielkie straty. 

Ogromne pożary, które trawią Australię na przełomie 2019/2020 roku będą jednymi z najgorszych w historii tego kraju. Licznik zniszczeń tyka — trudno powiedzieć, kiedy i na jakich liczbach się zatrzyma. Jak podaje SBS,  już dzisiaj ocenia się, że straty dla branży turystycznej do końca tego roku będą na poziomie 4,5 miliarda dolarów. Liczba odwołań rezerwacji na terenach niedotkniętych pożarami wzrosła o 60%.

Gdzie jechać w 2020 roku i czy Australia to dobry kierunek?

Jeśli chcecie być odpowiedzialnymi turystami i pomóc Australii, to podczas swojej podróży wybierzcie się w regiony dotknięte kataklizmem — dziś lub kiedyś. Gdy płomienie zgasną i będzie bezpiecznie, nasza obecność będzie bardzo potrzebna. Wybierzcie się jedno z tych pięknych miejsc, zatrzymajcie się w małym hotelu, czy na kempingu, zróbcie zakupy w lokalnych, małych sklepikach, a na kolację wybierzcie się do jednej z prowadzonych przez miejscowych knajp. 

Wyspa Kangaroo Island

Kilkudniowa wycieczka z Adelajdy lub przystanek podczas road tripu z Melbourne do Adelajdy.

Jedna z wielu fantastycznych zatok na wyspie

Kangaroo Island to wyspa położona w Australii Południowej, niedaleko Adelajdy, wyspa z fantastyczną przyrodą. Można tam spotkać koale, kangury czy foki, oczywiście w ich naturalnym środowisku. Turkusowa woda zachęca do kąpieli i chociaż bywa chłodna — warto. Na wyspie jest kilka krajobrazowych szlaków spacerowych i niezwykłych formacji skalnych takich jak Remarkable Rocks. Są też doskonałe restauracje i hotele. 

Na początku stycznia 2020 roku ogromna część wyspy spłonęła. Gospodarka wyspy opiera się przede wszystkim na turystyce. 

Pamiętajcie, że wyspa położona jest na południu kraju — między majem a wrześniem bywa tam zimno, ale wciąż cudownie. 

Przygody na Kangaroo Island opisujemy tutaj.

Region Adelaide Hills

Jednodniowa wycieczka z Adelajdy 

W miasteczku Hahndorf

Adelaide Hills to tereny położone niedaleko Adelajdy, w Australii Południowej, znane przede wszystkim z doskonałych win. To raj dla miłośników jedzenia. Tyle tu dobrych knajp! W okolicy znajduje się niemieckie miasteczko Hahndorf, niemiecka jest tu zarówno architektura, jak i kuchnia. Największe miasto w okolicy to Mount Baker.  

Wzgórza Adelaide Hills zostały zniszczone przez pożary pod koniec 2019 roku. Spłonęło 25,000 hektarów.

Adelaide Hills są inne o każdej porze roku, ale najpiękniejsze wiosną (między wrześniem a listopadam) oraz jesienią (między marcem a majem).

Regiony Shoalhaven oraz East Gippsland

Podczas road tripu wybrzeżem z Sydney do Melbourne. 

Wybrzeże w Parku Narodowym Wilsons Prom

Trasa z Melbourne do Sydney to jednej z najpopularniejszych, australijskich road tripów. Prowadzi wybrzeżem przez Park Narodowy Royal, popularną wioskę Jervis Bay i plażę Hyams Beach, gdzie piasek jest wyjątkowo biały, a na skraju często trawę skubią kangury. Po drodze są miłe miasteczka – Jervis Bay, Batemans Bay, Narooma, Bega (gdzie robi się świetny ser), Eden, Mallacoota czy Lakes Entrance. Zachwycają parki narodowe Ben Boyd National Park, Croajingolong National Park oraz Wilsons Promontory National Park. Warto też odwiedzić wyspę Phillip Island, gdzie o zachodzie słońca można obserwować maszerujące po plaży pingwinki małe. Jeśli lubcie wina albo gin (warto odwiedzić destylarnię 4 Pillars) do trasy możecie dodać Dolinę Yarra. A jeśli lubicie miejsca poza utartym szlakiem, jedźcie do parku Cathedral Range State Park (co za las!) lub na wyspę Raymond (spotkanie z koalami gwarantowane). 

Ogromne tereny stanu Nowa Południowa Walia położone na południe od Sydney, zostały zniszczone przez pożary trwające mniej więcej od listopada 2019 roku. Apogeum przyszło tuż po Bożym Narodzeniu — żywioł odciął od świata kilka miasteczek, między innymi Batemans Bay czy Eden. Pożary dotarły do stanu Wiktoria i zniszczyły region zwany East Gippsland, odcinając miasteczko Mallacoota. 

Tę część Australii najlepiej odwiedzić wiosną lub jesienią, bo wtedy pogoda jest umiarkowana. 

Region High Country 

Kilkudniowa wycieczka z Melbourne lub przystanek podczas road tripu, trasa w głębi lądu z Sydney do Melbourne

W okolicach Mount Buffalo

High Country to alpejski region w stanie Wiktoria, lubiane przez Australijczyków miejsce na zimowe wypady. Dużo tu tras narciarskich a warunki śniegowe potrafią być bardzo dobre. Przez pozostałe pory roku przyjeżdżają tu miłośnicy górskich wędrówek. Koniecznie wybierzcie się do miasteczka Bright czy na górę Mount Buffalo. Przyroda jest tu unikalna, a widoki zachwycają. W regionie robią też dobry browar i wina.

Okolice miasteczka Bright zostały dotknięte przez ostatnie pożary.

Jeśli szukacie miejsca na narty w Australii, jedźcie do Bright zimą. Jeśli chcecie pochodzić po górach, jedźcie wiosną, latem lub jesienią.

Krótka wycieczka do Bright to była jedna z naszych pierwszych, wspólnych przygoda. Więcej tutaj.

Góra Kościuszko i Góry Śnieżne

Kilkudniowa wycieczka z Canberry lub Sydney, albo przystanek podczas road tripu z Sydney do Melbourne

Tak, w Australii też można wybrać się na narty

Mount Kościuszko to najwyższy szczyt Australii, o wysokości 2228 metrów. Znajduje się w Górach Śnieżnych, w Nowej Południowej Walii. Na szczyt prowadzą dwie trasy – jedna zaczyna się Thredbo i ma 13 km, druga w Charlotte Pass i ma 18,6 km. W okolicy jest też mnóstwo innych ścieżek spacerowych. Region Gór Śnieżnych to też świetne miejsce dla tych, którzy chcieliby nauczyć się więcej o aborygeńskiej kulturze. To również kolejne z miejsca dla miłośników sportów zimowych.

Podobnie jak wiele innych miejsc na tej liście, duże tereny Gór Śnieżnych zostały zniszczone przez żywioł w sezonie pożarowym 2019/2020.

Góry Błękitne

Wycieczka z Sydney

Góry Błękitne mają wiele do zaoferowania

Góry Błękitne znajdują się nieopodal Sydney i są częstym kierunkiem jednodniowych wycieczek. To piękne tereny, przez które można wędrować długimi tygodniami. Najpopularniejszym miejscem jest miasteczko Katoomba oraz formacje skalne zwane Trzy Siostry. Jednym z naszym ulubionych punkt widokowy Govetts Leap. W Górach Błękitnych znajdziecie wodospady, setki kilometrów szlaków spacerowych i jaskinie. Region wpisany jest na Listę Dziedzictwa Narodowego UNESCO. 

Pożary sezonu 2019/2020 zajęły ogromne rejony Gór Błękitnych. Wiele miejsc zostało zniszczonych, ale… wiele nie.

W Góry Błękitne można jechać przez cały rok. Latem uważać trzeba na upały. Zimą na mrozy. Tak, tu też pada czasem śnieg. 

Region Mid North Coast

Road trip z Sydney to Brisbane

Jedna z wielu latarni morskich na trasie w Byron Bay

Trasa z Sydney do Brisbane to jeden z najbardziej popularnych road tripów w Australii. Odległość, jak na Australię, jest stosunkowo niewielka i wynosi ok. 1000 kilometrów, a zaplecze turystyczne jest bardzo rozwinięte. Wybrzeżem można jechać od 4 dni do 2 tygodni. Wiele tu ładnych plaż i przyjemnych miasteczek. Są parki narodowe, las deszczowy, odizolowane zakątki i bajkowe latarnie morskie. Trasa prowadzi przez region Nelson Bay, gdzie można pływać z delfinami, cichą, rybacka wioskę Seal Rocks, Parki Narodowe Booti-Booti, Crowdy Bay, Hat Head czy Dorrigo. Dorrigo National Park to jeden z najłatwiej dostępnych lasów deszczowych w tej części kraju. Warto odwiedzić miasteczka Port Macquaire (gdzie znajduje się szpital dla koali), South West Rocks, Bellingen, Yamba, Byron Bay czy Brunswick Head.

Okolice Port Macquaire zostały dotknięte przez pożary pod koniec 2019 roku. Szpital dla koali w mieście pomaga zwierzętom poszkodowanym przez żywioł.

Park Narodowy Lamington

Wycieczka z Brisbane

Gęstwiny lasu deszczowego

Marzy wam się las deszczowy? Zastanawiacie się, gdzie jechać w Australii, żeby go zobaczyć? W niedalekiej odległości od Brisbane znajduje się Park Narodowy Lamington, jeden z łatwiej dostępnych lasów deszczowych w Australii, część pradawnego lasu Gondwana. Wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Można tam odetchnąć świeżym powietrzem, odpocząć, uciec od tłumów.

W październiku 2019 na terenach tych były wielkie pożary. Spłonął jeden z najstarszych hoteli, Binna Burra Lodge. Zniszczenia były ogromne.

Park Narodowy Girraween i miasto Stanthorpe 

Kilkudniowa wycieczka z Brisbane

Widok z góry Pyramid w Parku Girraween

Park Narodowy Girraween położony jest na granicy stanów Queensland i Nowa Południowa Walia. To piękne tereny z unikatową roślinnością. Charakterystyczne są potężne, obłe skały, a jedna z nich balastuje na szczycie góry zwanej Pyramid. Położone niedaleko miasteczko Stanthorpe to australijska… stolica jabłek! Najlepsza szarlotka gwarantowana. Stosunkowo niedaleko jest też kilka ładnych wodospadów, między innymi Queen Mary Falls. Jeśli szukacie tych mniej znanych miejsc w Australii, to będąc w Brisbane lub jadąc z Brisbane do Sydney, zaplanujcie zwiedzanie Parku Narodowego Girraween. 

W regionie panuje susza i wprowadzone są restrykcje na zużycie wody. Dodatkowo na przełomie września i października 2019 roku przez okolicę przeszły wielkie pożary.

Do Giraween najlepiej wybrać się przy umiarkowanie pogodzie, czyli między marcem a październikiem. Ale uwaga – Stanthorpe to jedyne miejsce w stanie Queensland, gdzie czasem ruszy śnieg. Zimą może być… zimno. 

Restauracja The Polish Place

Wizyta podczas pobytu w Brisbane

Tradycyjne polskie stroje w australijskim otoczeniu

Restauracja The Polish Place znajduje się niedaleko Brisbane, na górze Mount Tamborine. Właścicielami są Pani Ania i Phil, którzy już ponad 36 lat prowadzą ten przepiękny zakątek i serwują świetną kaczkę z jabłkami (i nie tylko)! Uroku miejscu dodaje położenie – z tarasy rozpościera się fantastyczna panorama na Great Dividing Range, a zachody słońca w okolicy zachwycają.

3 lata temu w The Polish Place wybuchł pożar. Drewniana knajpa, galeria i jednocześnie dom właścicieli poszły z dymem. W popiół zamienił się dobytek i wspomnienia. Kilka miesięcy temu restauracja The Polish Place otworzyła swoje drzwi dla gości! Jest inaczej, nie miało być tak samo, chociaż w menu podobne przysmaki.

Wyspa Daydream Island 

Pobyt na Whitsundays lub przystanek w trasie z Brisbane do Cairns

Zachód słońca na Wyspach Whitsundays

Wyspa Daydream Island to jedna z wielu wysp archipelagu Whitsundays. Wyspy Whitsundays położone są przy wschodnim wybrzeżu, mniej więcej w połowie drogi między Brisbane a Cairns. To idealny region dla fanów żeglugi — łatwo tu wypożyczyć jacht i ruszyć przez fale z wiatrem. Na Daydream Island znajduje się jeden kurort. Idealne miejsce dla szukających luksusów, lub celebrujących specjalną okazję. Będąc w regionie warto odwiedzić sławną plażę Whitehaven Beach i zanurkować na Wielkiej Rafie. Większość wycieczek rusza z miasteczka Airlie Beach, które jest najpopularniejszą bazą wypadową.

W styczniu 2019, po 2 latach przerwy hotel na wyspie został na nowo otwarty. Wyspa Daydream (jak i wiele innych w okolicy została zniszczona w 2017 roku przez cyklon Debbie. Wiatr wiał z prędkością 263 km/h.

Wyspy Whitsundays znajdują się na terenach subtropikalnych, a australijskie lato to pora deszczowa oraz pora meduz. Najlepiej zwiedzać je między kwietniem a listopadem.

Lubicie żeglować? Wszystko o naszym pięknym rejsie po wyspach Whitsunday tutaj.

Outback Queensland 

Długi road trip z Brisbane do Cairns trasą w głębi lądu

Pustkowia w Queensland

Sławny Outback. Gdzie on się właściwie zaczyna, a gdzie kończy? Outback to australijski interior, tereny ciągnące się przez różne stany i strefy klimatyczne. Zajmuje większość stanu Queensland. Jeśli kojarzy wam się jedynie z pustkowiami, to jesteście w błędzie. Outback to parki narodowe, gorące źródła, tajemnice i aborygeńskie historie, małe miasteczka, wyjątkowe społeczności oraz wspomniane pustkowia. Po terenach tych można wędrować długimi tygodniami, a spanie pod niebem pełnych gwiazd, jest o niebo lepsze niż 5-gwiazdkowy hotel. Jedną z bardziej znanych outbackowych miejscowości jest Longreach, miejsce narodzin linii lotniczych Qantas. A jednym z mniej znanych — Park Narodowy Boodjamula. 

Ogromna część terenów Outback Queensland od wielu lat dotknięta jest suszą. Bądźcie tam po taką książkową, australijską przygodę. Jeśli korzystajcie z darmowych kempingów np. przy pubach, pamiętajcie, aby kolację zjeść właśnie w tym pubie i coś po sobie zostawić. Nie ma nic za darmo.

Australijskim latem na Outbacku są upały, a temperatury potrafią sięgnąć nawet 50 stopni Celsjusza. W ten region najlepiej wybrać się między kwietniem a październikiem. 

O naszej ostatniej podróży przez Outback Queensland możecie poczytać tutaj.

Region Huon Valley 

Kilkudniowa wycieczka z Hobart, na Tasmanii

Tasmania to raj dla miłośników zwierząt

Tasmania to jedna z najładniejszych części Australii, wciąż rzadko odwiedzania. Wyspa, będąca jednocześnie stanem, znajduje się na południu, a stolicą jest miasto Hobart. O tym dlaczego warto jechać na Tasmanię, piszę tutaj. Region Huon Valley znajduje się na południe od Hobart, należy do najdalej wysuniętych na południe regionów Australii. Warto odwiedzić miasteczko Huonville i przepłynąć rzeką Huon River. Franklin jest pełne ciekawej historii, a w Geeveston można nauczyć się o lasach i przyrodzie. Koniecznie też trzeba wybrać się na dziewiczą wyspę Bruny Island. 

W sezonie pożarowym 2018/2019 przez region Huon Valley przeszedł niszczycielski żywioł.

Pogoda na Tasmanii zaskakuje i potrafi być bardzo zmienna. Wyspa jest świetna o każdej porze roku, trzeba  jednak przygotować się na… niespodziewanie opady śniegu, które zimą (między czerwcem a wrześniem) są regułą, choć zimno bywa też latem.

Trasa Nullarbor

Road trip z Perth do Adelajdy

W drodze przez pustkowia

Kiedyś była to najdłuższa, całkowicie prosta droga na świecie. Nullarbor to fragment trasy wzdłuż południowego wybrzeżna Australii, z Perth do Adelajdy. Tu można poczuć, czym są australijskie pustkowia znane z opowieści! Droga prowadzi przez regiony, gdzie wydobywa się złoto, dalej wzdłuż dzikiego, rzadko odwiedzanego wybrzeża.

Na początku stycznia 2020 roku droga była zamknięta, a na wysokości miasteczek Penong oraz Ceduna szalały pożary. To ogromna strata dla i tak kruchy społeczności.

Gdzie szukać bieżących informacji o Australii?

Kemping na Outbacku

Planując wakacje w Australii, szukając informacji o tym, gdzie jechać, warto zaglądać na oficjalną stronę Biura Turystyki Australii Tourism Australia oraz na strony lokalnych, stanowych biur turystyki. Jeśli wybieracie się na road trip, odwiedźcie stronę Road Trip For Good – to inicjatywa obywatelska mająca na celu zachęcenie turystów do odwiedzenia poszkodowanych regionów.

Napiszcie do nas, jeśli potrzebujecie pomocy w ułożeniu planu podróży do Australii lub, jeśli macie jakiekolwiek pytania, na whereisjuli@gmail.com

Więcej o organizacji urlopu w tej części świata tutaj.

4 komentarze

 • Dawid pisze:

  Naprawdę szkoda, że koronawirus niszczy tyle wspaniałych planów na wycieczki!
  Jednak Australie polecam każdemu!

 • Zofia pisze:

  WOW, piękne krajobrazy. Mam nadzieję, że kiedyś uda się zrealizować marzenie i polecieć tam na wakacje

 • Andrzej pisze:

  Dzięki za ten wpis. Od dawna marzy mi się wyjazd do Australii, w tym roku planuję to marzenie ziścić, ale nie mogłem się zdecydować jakie miejsce wybrać. Pozdrawiam

 • Anka pisze:

  Na zdjęciach wygląda to na prawdę pięknie! Szczególnie marzy mi się rejs jachtem po australijskich wodach – wrażenia muszą być niesamowite

Leave a Reply