Skip to main content


© The Gospo’s

Podróż Dookoła ŚwiataPodróże

Dlaczego warto wyjechać w podróż dookoła świata

By 10 maja, 2020No Comments
Dlaczego warto wyjechać w podróż dookoła świata

Czy kiedykolwiek przeszło ci przez z myśl, żeby pojechać w podróż dookoła świata? Ruszaj i więcej się nie zastanawiaj, bo to może być przygoda życia…

1. Organizacja podróży dookoła świata to bułka z masłem

Kupić bilet lotniczy, wskoczyć w samolot i ruszyć na wycieczkę dookoła świata to z jednej strony niezłe wyzwanie, a z drugiej – bułka z masłem. Nigdy wcześniej podróżowanie nie było tak proste i tak łatwo dostępne dla wszystkich chętnych.

Dziś nie musisz już iść do biura przewoźnika, aby kupić bilet – możesz skorzystać z wyszukiwarek takich jak Skyscanner czy Momondo i zarezerwować go przez internet. Leć np. do Azji Południowo-Wschodniej i dalej daj ponieść się przygodzie. Wtedy twoja podróż dookoła świata będzie totalnie spontaniczna.

Jeśli jednak wolisz mieć plan czy chociaż jego zarys, pomyśl o bilecie dookoła świata. Co to takiego? Linie lotnicze zrzeszone w stowarzyszeniach takich jak Oneworld czy Star Alliance, dają możliwość kupienia łączonego biletu w różne zakątki świata (więcej o bilecie dookoła świata tutaj). Często ta druga opcja będzie tańsza.

Ile kosztuje podróż dookoła świata? Oczywiście, nie da się podróżować za darmo i na wyjazd należy mieć zaoszczędzone pieniądze. Jednak taka wyprawa nie musi być pioruńsko droga i nie jest to jedynie zabawa dla milionerów. Moja podróż dookoła świata kosztowała ok. 50 tysięcy złotych, ale znam takich, którzy podróżowali

Ale, co najważniejsze, jeśli myślisz o podróży dookoła świata, nie bój się. Zawiesić swoje tutejsze życie na chwilę i wyjechać, wcale nie jest tak trudno. Wszystko się da, a twoje życie jest… w twoich rękach.

2. Podczas wyjazdu poznasz cudownych ludzi

Wycieczka dookoła świata to świetna okazja do nawiązania nowych znajomości. Poznasz ludzi z różnych kultur, ludzi z różnymi historiami, ludzi, których w innym wypadku nigdy byś nie spotkał.

Mówi się, że najlepszych ludzi poznaje się w podróży, a ja muszę się zgodzić. Te znajomości są zazwyczaj bardzo szczere, bo nikt nie ma czasu na udawanie i prezentowanie wymuskanego „ja”.

3. Możliwe, że szczęśliwie się zakochasz

Zakochać się w podróży dookoła świata – brzmi banalnie, bajkowo i zbyt infantylnie? W naszym przypadku właśnie tak było – to historia jak z bajki, która wydarzyła się naprawdę. Poznaliśmy się w podróży dookoła świata i od ponad czterech lat mieszkamy razem w Australii. Teoretycznie mieliśmy szansę spotkać się wcześniej i to kilkukrotnie, bo rodzina Sama pochodzi z mojego Milanówka, ale nigdy się tak nie stało. Czas i miejsce zwyczajnie musiały być odpowiednie – poznaliśmy się tutaj, w Brisbane.

Kto wie, czy gdzieś tam, na końcu świata nie czeka twoja druga połówka?

4. Sprawdzisz własne możliwości

Podróż dookoła świata to doskonały sposób na sprawdzenie swoich możliwości i czas, który poświęcić można na pracę nad własną samooceną.

Będziesz musiał podejmować decyzje, których w codziennym życiu (za biurkiem czy w kuchni) podejmować nie musisz. Będziesz musiał brać stuprocentową odpowiedzialność za własne decyzje, działać, dążyć i nieustannie analizować. Czasem będziesz mieć dość. Czasem będziesz tęsknić i płakać, a chwilę później będziesz przeżywać nieopisaną euforię. Będziesz wspinać się na wysokie szczyty, będziesz nurkować w głębiny i skakać w przepaść (w przenośni i dosłownie).

Potem wrócisz do domu i krzykniesz w duchu: „Tak! Udało się.” Podróż dookoła świata buduje osobowość i daje ogromne poczucie satysfakcji.

5. Spełnisz marzenia

Bo kto z nas nie marzył o podróży dookoła świata chociaż raz? Marzenia są od tego, żeby je spełniać, a nie mieć.

6. Będziesz się świetnie bawić

Podróż dookoła świata to fajna przygoda. Nie ma zaplanowanych spotkań, napiętego grafiku, zobowiązań i planów. Jesteś ty i jest cały świat. Jesteś wolny z wyboru. Możesz siedzieć pod palmą, jeśli masz ochotę. Możesz włóczyć się po mieście, jeśli chcesz. Możesz być sam, albo mieć towarzystwo.

Będziesz robić to, co sprawia największą przyjemność.

7. Znajdziesz miejsca, do których będziesz chciał wrócić

W podróży dookoła świata nie da się zobaczyć wszystkiego (no chyba, że trwałaby całe twoje życie), a przed wyjazdem trudno zdecydować się, gdzie chce się jechać. Przecież skąd masz wiedzieć, czy akurat „tam” ci się spodoba?!

Podczas wyprawy dookoła świata zerkniesz nieco pobieżne w różne zakątki. Dowiesz się, co lubisz i sprawdzisz, gdzie warto wrócić. A może znajdziesz kraj, w którym chciałbyś zamieszkać na dłuższą chwilę?

8. Poznasz nowe smaki

Czy jest w życiu coś lepszego niż jedzenie? Nie ma.

Podróż dookoła świata to degustacja lepsza niż w pięciogwiazdkowej restauracji. Jedzenie wszędzie jest inne, wszędzie jest unikalne, ale wszędzie ma tą samą „babciną” tajemnicę. Są danie, o których nigdy nie słyszałeś, są smaki, które zaskakują. Są też takie, które nie do końca przypadną ci do gustu, ale kto nie próbuje…

9. Bo nie warto żałować… 

Lepiej żałować że coś się zrobiło, niż że czegoś się nie zrobiło. Tak właśnie jest. Jeśli kiedyś przeszło ci przez głowę, żeby wyjechać, zrób wszystko, żeby zrealizować ten plan. Jutro, za tydzień, w przyszłym roku. To teraz jest „ten” doskonały czas, a „kiedyś” to może być już za późno.

Fajnie będzie opowiadać wnukom, że obleciało się świat dookoła. Fajnie będzie, siedząc w domu starców, wbijać pinezki w mapę świata – byłem tu i tam też byłem.

Niefajnie będzie obudzić się pewnego ranka i stwierdzić, że twoje ciało nie daje już rady, że fizycznie nie dajesz już rady, że nie masz siły. Powiesz: „Ale jest wiele osób które podróżuje na emeryturze”, a ja ci powiem – życzę nam wszystkim, żebyśmy też tak mogli.

10. Wycieczka dookoła świata to mnóstwo inspiracji

Podróże są jak beczka pełna dobrego wina – to esencja inspiracji w każdym temacie. Podróże kształcą, podróże otwierają oczy i sprawiają, że jesteś lepszym człowiekiem.

Jedź po odpowiedzi, ale nie traktuj podróży jako ucieczki od rzeczywistości, tylko jej uzupełnienie.

11. Uchwycisz to, co tak szybko zmienia

Ta plaża nie będzie taka samo za rok. To miasto zmieni się nie do poznania za dziesięć lat. Ci ludzie – odejdą. To drzewo nie zakwitnie tak samo, drugi raz nie spadnie ten sam deszcz, fale nie złamią się w ten sam sposób.

To, co jest teraz, jest nie do odzyskania, a czasu nie da się zatrzymać. Niestety.

12. Wysłuchasz cudownych opowieści 

W czasie podróży dookoła świata usłysz niezwykłe historie. Wesołe, smutne, zatrważające.

W czasie tej podróży to ty sam przeżyjesz mnóstwo niewyobrażalnie niezwykłych historii – wesołych, smutnych, zatrważających. Przeżyjesz przygody nie do opisania prostymi słowami i będziesz mógł się tymi przygodami dzielić długo po.

A może potem, tak jak ja, napiszesz książkę?

13. Poznasz języki obce

Może w czasie krótkiej podróży dookoła świata nie nauczysz się płynnie mówić po hiszpańsku, nie rozszyfrujesz też chińskiego alfabetu, ale… dowiesz się, jak powiedzieć dziękuję w kilku różnych językach, jak się przywitać, jak zapytać: „Co słychać?”. Dowiesz się, jak jest dzień dobry po tajsku, jaka jest różnica między angielskim w Australii, a tym w Nowej Zelandii, poznasz przekleństwa w różnych odmianach. Dowiedziesz się, jak zamówić kawę w Indonezji, czy zarezerwować pokój u podnóży boskiego Machu Picchu.

Nagle świat stanie się taki bliski.

14. Przekonasz się, jakim jesteś zdolniachą

To nieopisana radość, kiedy uda ci się zamówić piwo w Chile, nie znając hiszpańskiego. Albo to uczucie, kiedy pójdziesz na spacer i nagle okaże się, że przedreptałeś na luzie dwadzieście kilometrów. Albo, jak ci się uda przejść przez ruchliwe ulice Jakarty (wierzcie mi, to nie jest takie proste), czy sprzedać zepsuty komputer w Bangkoku. Bezcenne.

15. Nauczysz się więcej o sobie i świecie

Podróż dookoła świata to najlepsza lekcja życia, jaką możesz sobie zafundować. Pięć lat po wciąż podtrzymują tą tezę.

16. Podróż dookoła świata to super sprawa!

Tego chyba nie trzeba tłumaczyć. Więcej o podróży dookoła świata znajdziesz tutaj.

Przeczytaj moją książkę o podróży dookoła świata i sprawdź, jak zorganizować wyjazd krok po kroku.

Leave a Reply