Skip to main content


© The Gospo’s

CodziennośćEmigracja i życie w Australii

Koronawirus w Australii. Aktualne informacje. Rok 2021

By 10 sierpnia, 2021One Comment
Koronawirus w Australii. Aktualne informacje. Rok 2021

Jak Australia radzi sobie z pandemią? Czy wprowadzane są lockdowny? Jak wygląda kwestia szczepień na Covid-19? Kiedy Australia otworzy granice dla ruchu turystycznego? Pora zebrać w całość najnowsze informacje o koronawirusie w Australii (update z 2020 roku znajdziecie tutaj).

10 sierpnia 2021

Koronawirus w Australii dzisiaj

Australia zmaga się obecnie z największą ilością zachorowań na Covid-19 od początku pandemii. Powodem jest szybko rozprzestrzeniający się wariant Delta. W porównaniu do innych miejsc na świecie, liczby na poziomie 350 dziennie nie brzmią przerażająco, ale w Australii, gdzie rząd od początku obrał strategię eliminacji wirusa, wprowadzają chaos. Sytuacja jest dynamiczna i zmienia się praktycznie codziennie. Każdego poranka, podczas konferencji prasowych przedstawiciele danych stanów i terytoriów raportują ilość zachorowań, śmierci, przeprowadzonych testów i rozdysponowanych szczepionek oraz informują o zmieniających się restrykcjach. Aby być na bieżąco, najlepiej śledzić wiadomości podawane przez ABC. Strategia eliminacji wirusa jest kontynuowana.

Od początku pandemii w Australii na Covid-19 zachorowało 36,630 osób. 940 osób zmarło w wyniku choroby.

Skąd w Australii wziął się wariant Delta?

Granice Australii są zamknięte od marca 2020 roku i, żeby tu przyjechać, trzeba dostać pozwolenie, a po przylocie trzeba odbyć dwutygodniową (płatną z własnej kieszenie) kwarantannę hotelową. Jeśli w Australii pojawiają się nowe ogniska zachorowań, pierwszy przypadek powiązany jest zawsze z kimś chorym, kto przebywał w kwarantannie. Wirus „wymyka” się nieszczelnego i niedoskonałego systemu (hotele są w końcu dla turystów i biznesmenów, a rolę ośrodków kwarantannowych miały pełnić bardzo tymczasowo). Tak też było z wariantem Delta, który rozprzestrzenia się obecnie w różnych częściach kraju. Do tego, w Australii mamy teraz zimę, a jak wiadomo, wirus jest bardziej aktywny o tej porze roku, a my jesteśmy na niego bardziej podatni.

Sydney – koronawirus i lockdown

Obecnie najgorsza sytuacja jest w Sydney i w stanie Nowa Południowa Walia. Sydney i okolice są w lockdownie od 45 dni, a potrwa on przynajmniej do końca sierpnia (chociaż eksperci już zapowiadają, że może potrwać dłużej). Pojedyncze przypadki pojawiają się też w innych regionach stanu i wtedy wprowadzane są lokalne restrykcje. Pozostała część kraju jest całkowicie zamknięta dla osób przyjeżdżających z regionu Sydney; po ewentualnym otrzymaniu pozwolenia na przyjazd, konieczne jest odbycie dwutygodniowej kwarantanny hotelowej (krótko mówiąc – wewnętrzne poruszanie się po Australii jest bardzo trudne).

Wszystkie informacje na temat zachorowań w Sydney i w Nowej Południowej Walii dostępne są na stronie health.nsw.gov.au  Informacji na temat restrykcji najlepiej szukać na stronie nsw.gov.au

Melbourne – koronawirus i lockdown

Melbourne jest już w szóstym lockdownie od początku pandemii. W 2020 roku to właśnie to miasto (oraz stan Wiktoria) wirus dotknął najmocniej — najdłuższy lockdown trwał tam 111 dni. Lokalne władze reagują bardzo stanowczo i sprawnie, starając się uniknąć powtórki z zeszłego roku. Jeszcze kilka dni temu Melbourne cieszyło się z braku zachorowań, aby zaledwie dzień później, gdy pojawiło się ich kilka, wprowadzono ograniczenia. Inne stany i terytoria reagują szybko, wprowadzając restrykcje dla podróżujących z tych okolic. Historia zatacza koło. 

Wszystkie informacje na temat restrykcji w Melbourne i Wiktorii można znaleźć na stronie coronavirus.vic.gov.au. Bieżące wiadomości pojawiają się na stronie dhhs.vic.gov.au

Brisbane – koronawirus i lockdown

W niedzielę (8 sierpnia) skończył się 7-dniowy lockdown w Brisbane i na południu stanu Queensland, ale wiele restrykcji zostanie utrzymanych jeszcze przez co najmniej dwa tygodnie. Wprowadzono natomiast 3-dniowy lockdown na północy stanu Queensland, w mieście Cairns. Ognisko zakażeń podczas ostatniego lockdownu w Brisbane było w szkołach i wśród osób młodych, co nie zdarzało się wcześniej.

Aktualne informacje na temat zachorowań w Brisbane i stanie Queensland znajdują się na stronie qld.gov.au  oraz covid19.qld.gov.au

Na czym polega lockdown w Australii?

Zasady dotyczące lockdownów w Australii bywają różne w zależności od sytuacji oraz miejsca. Lockdowny wprowadzane są przez lokalne ośrodki władzy, a nie przez rząd federalny. Zazwyczaj podczas lockdownu wymienia się  tylko pięć powodów, dla których można wyjść z domu: po zakupy, do lekarza, zrobić test na Covid-19 lub, gdy kimś się zajmujemy, do pracy i szkoły (jeśli nie można pracować i uczyć się z domu), poćwiczyć, zaszczepić się na Covid-19. Często wprowadzone są restrykcje, określające w jakiej odległości od domu możemy się poruszać (do 5,10, 50 km itd.). Ograniczenia dotyczą również możliwości działania restauracji, otwarcia sklepów, teatrów i galerii, możliwości organizacji wesel itp. Podczas lockdownów wprowadzany jest oczywiście obowiązek noszenia maseczek.

Inne ograniczenia

W całej Australii działa system logowania — podczas zakupów, wyjść do miejsc publicznych należy zarejestrować swoją obecność za pomocą aplikacji. Przy wejściach ustawione są tablice z kodami QR; można też zarejestrować się manualnie. Gdy lockdowny nie obowiązują, często nakładany jest obowiązek noszenia maseczek, ograniczenia w liczbie osób na danej przestrzeni czy ograniczenia dotyczące liczby osób odwiedzających nas w domach oraz trzymania dystansu.

Jak wygląda kwestia szczepień w Australii?

Aktualnie (10 sierpnia) w pełni zaszczepionych, dwoma dawkami jest jedynie 18% społeczeństwa. Początkowo Australia (którą — trzeba zaznaczyć — pandemia ledwie liznęła) nie spieszyła się ze szczepieniami. Motywowano to dwojako — chciano dać pierwszeństwo krajom, gdzie sytuacja była dużo gorsza oraz poczekać na rozwój sytuacji szczepionkowej.

Australijski rząd federalny nie dopilnował jednak odpowiednich dostaw dla kraju. Umowy podpisane były tylko na szczepionkę Astra Zeneca, która miała być produkowana w Australii oraz na niewielką ilość Pfizera; w międzyczasie pojawiła się też umowa na szczepionkę Novavax, która miała być dostarczona w połowie tego roku, a prawdopodobnie dotrze do Australii nie wcześniej niż w 2022 roku. Nie zabezpieczono w odpowiedniej ilości alternatywy dla Astra Zeneca i gdy zaczęły pojawiać się kontrowersje dotyczące tej szczepionki, zaczęły się problemy. Do tego rząd zaczął wysyłać sprzeczne komunikaty dotyczące szczepień Astra Zenecą. Brakowało również dobrego planu szczepień (ten został dopracowany w ostatnich tygodniach; mamy sierpień 2021 roku) oraz skutecznej kampanii promującej (tej wciąż brak). Oczywiście, w Australii również nie bralkuje ruchów antyszczepionkowców. 

Ostatnie dni wskazują na nadchodzące zmiany. Wciąż wprowadzane lockdowny motywują społeczeństwo do szczepień. Dostępność szczepionek jest nieco większa (chociaż nie nie ma ich wiele i nie są dostępne dla wszystkich). Rząd podpisał także umowę na dostawy szczepionki Moderna. W Melbourne otwarto pierwsze centrum szczepień typy drive thru, a w Brisbane, w sali EXPO, przygotowano masowe centrum szczepień. W założeniach, do grudnia 2021 roku zaszczepionych ma być 80% społeczeństwa powyżej 16 roku życia. Obecnie również stany i terytoria biorą kwestie rozdzielania szczepionek w swoich regionach w własne ręce – dostawy jednak wciąż zależne są od rząd u federalnego.

Aktualne informacje na temat szczepień na Covid-19 w Australii można znaleźć w na bieżąco aktualizowanym artykule The Guardian.

Plan Australii na wyjście z pandemii

Kilka tygodni temu rząd federalny ogłosił plan wyjścia z pandemii. Niestety, brak w nim szczegółów i konkretnych dat. W finałowej fazie D mają zostać otwarte granice międzynarodowe. W finałowej fazie D, czyli kiedy? Nikt tego nie wie. Podgląd planu dostępny jest tutaj.

Kiedy Australia otworzy granice?

Australia ma zamknięte granice dla ruchu międzynarodowego. Do Australii nie można przyjechać, kraju nie można też opuszczać. Dostanie pozwolenia na wyjazd/wyjazd graniczy z cudem. Nie ma oficjalnej informacji rządu na temat tego, kiedy to się zmieni. W rozmowach pojawia się połowa 2022 roku. Przygotowałam oddzielny artykuł o zamknięciu/otwarciu granic Australii „Kiedy Australia otworzy granice?”. Niedługo przygotuję jego aktualizację.

Podsumowanie – kilka słów ode mnie

Australia miała szansę bić wzorem dla reszty świata i przykładem, jak radzić sobie w przyszłości z pandemiami. Niestety rząd federalny zaspał – zaspał z organizacją szczepień, zaspał z budową ośrodków kwarantanny, zaspał z wieloma rzeczami, przerzucając się odpowiedzialnością ze stanami i terytoriami. W moim odczuciu Australia jest obecnie złotą klatką – miejscem, gdzie można żyć stosunkowo „normalnie”, ale w odcięciu od reszty świata. Ile czasu można się izolować? Czy przedsmak nadchodzących zmian (zmian, na które osobiście bardzo mam nadzieję) to efekt spadającego poparcia dla rząd Scotta Morrisona (słupki jeszcze nigdy nie były tak niskie)? W końcu w przyszłym roku wybory… Niedługo opiszę sytuację w Australii bardziej emocjonalnie i prywatnie. Dajcie mi chwilę. 

One Comment

Leave a Reply