Skip to main content


© The Gospo’s

CiekawostkiEmigracja i życie w AustraliiWakacje w AustraliiWskazówki

?? Wszystko o wizie Work&Holiday do Australii

By 14 czerwca, 202079 komentarzy
?? Wszystko o wizie Work&Holiday do Australii

Autorami tekstu są Katarzyna i Maciej Kucharz – jedni z pierwszych Polaków, którzy otrzymali wizę Work&Holiday do Australii. Z tego artykuły dowiesz się, jak aplikować o wizę Work&Holiday do Australii. 

Aplikowanie o wizę Work and Holiday do Australii

Warunki, które musisz spełnić, aby aplikować o wizę Work&Holiday:

 • Masz ukończone osiemnaście lat, lecz w momencie składania wniosku o wizę nie ukończyłeś/aś jeszcze trzydziestu jeden lat;
 • Nie towarzyszą Ci dzieci, pozostające na Twoim utrzymaniu;
 • Posiadasz bilet powrotny, bilet na dalszą podróż lub wystarczające środki, by zakupić taki bilet;
 • Posiadasz wystarczające środki na własne utrzymanie w ramach udziału w programie, w przypadku niepodjęcia pracy w Australii (równowartość 5000 AUD, czyli około 15 tys. złotych);
 • Spełniasz wymogi zdrowotne, określone w przepisach prawnych Australii oraz zakupiłeś/aś ubezpieczenie zdrowotne, obejmujące opiekę szpitalną;
 • Posiadasz wykształcenie wyższe lub ukończyłeś/aś przynajmniej dwa (2) lata studiów licencjackich oraz w przypadku obywateli Rzeczypospolitej Polskiej – legitymujesz się znajomością języka angielskiego przynajmniej na poziomie komunikatywnym
 • Przedstawisz zaświadczenie, wydawane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w oparciu o oświadczenie kandydata o spełnianiu powyższych wymogów, potwierdzające wiedzę o zamiarze ubiegania się danej osoby o udział w Programie;
 • W chwili składania i rozpatrywania wniosku przebywasz poza granicami Australii

Należy pamiętać, że jeżeli aplikujesz z partnerem/partnerką musicie z osobna spełnić wszystkie warunki. Nie można uzyskać tutaj wizy zależnej, więc musicie otrzymać dwie oddzielne wizy.

Egzaminy potwierdzające znajomość języka (IELTS lub TOEFL) :

Jeśli macie problem z językiem proponuję najpierw zapisać się na kurs przygotowujący do zdania wymaganych egzaminów językowych (najpopularniejsze to IELTS lub TOEFL). Kursy te są dostępne w każdym większym mieście. Sam kurs nie uczy za wiele języka samego w sobie, jednak pokazuje nam sposób w jaki egzamin jest skonstruowany,  oceniany i  na co należy zwracać szczególną uwagę. Na wyniki będziecie czekać około miesiąca, więc należy załatwić to jak najszybciej.

My zdecydowaliśmy się zdawać naszym zdaniem ten nieco trudniejszy test – TOEFL. Test nie należy do łatwych, gdyż jest on tworzony na bazie tekstów akademickich. Nie ma się co jednak martwić – potrzebujecie jedynie około 38% i z takim wynikiem możecie ubiegać się o wizę Work and Holiday.

Więcej o egzaminiach:

http://www.ielts.org/

http://www.ets.org/toefl

Zaświadczenie z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej:

Kolejna sprawa, o której powinniście pomyśleć nieco wcześniej to zaświadczenie wydane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Jest to czysta formalność, nie sadzę żeby komukolwiek odmówiono takiego zaświadczenia chyba, że byliście wcześniej karani. Załatwić możecie je w bardzo prosty sposób, wysyłając wniosek (najlepiej faxem – będzie najszybciej). Informacje oraz wzór tego wniosku znajdziecie tutaj:

https://www.gov.pl/web/rodzina/program-zwiedzaj-i-pracuj-australia 

Tłumaczenia:

Pamiętajcie również, że Wasze dyplomy z uczelni muszą być przetłumaczone na język angielski, więc jeśli nie macie takiej wersji koniecznie udajcie się po nią do szkoły lub do tłumacza przysięgłego. Podobnie ma się sprawa z wszelkimi dokumentami potwierdzającymi Waszą tożsamość. W moim przypadku dyplom z uczelni był jeszcze na nazwisko panieńskie, dlatego musiałam przetłumaczyć również akt małżeństwa.

Paszport:

Wydaje się sprawą oczywistą, a jednak… uwielbiamy zostawiać to na ostatnią chwilę. Koniecznie sprawdźcie swoje paszport! Pamiętajcie, że musi on być wydany nie wcześniej niż dziesięć lat przed złożeniem wniosku o wydanie wizy, posiadać co najmniej dwie puste strony, a także zachować ważność przez okres nie krótszy niż dziewięćdziesiąt dni po zakończeniu planowanego pobytu.

Stan zdrowia i badania:

Wasza kondycja zdrowotna też ma znaczenie. Nas nie proszono o żadne badania, ale musieliśmy wypełnić wniosek wizowy, w którym deklarowaliśmy, że jesteśmy zdrowi. Miejcie na uwadze, że w każdym momencie mogą poprosić Was o takie badania i będziecie musieli udać się do Warszawy lub Krakowa do specjalnego lekarza. Jesteśmy młodzi, więc nie powinno być większych problemów, jednak Australia jest bardzo rygorystyczna pod tym względem.

Jeśli chodzi o ubezpieczenie zdrowotne, to ostrzegam Was – jest ono dosyć drogie w Australii i zdecydowanie korzystniej jest wykupić je w Polsce u wybranego przez Was ubezpieczyciela.

Środki finansowe i zaświadczenia:

Wyjazd do Australii nie należy do najtańszych. Trzeba się wcześniej przygotować finansowo. Do dokumentów aplikacyjnych należy dołączyć wyciąg z konta. Nawet jeśli nie macie wystarczającej ilości pieniędzy na waszym koncie, zawsze możecie poprosić kogoś z rodziny lub przyjaciół o wyciąg z jego konta oraz pisemne oświadczenie (oczywiście w języku angielskim), że w razie problemów oni użyczą wam pieniędzy. Można również połączyć te dwie opcje tak, aby suma z dwóch konta była wystarczająca.

Wnioski wizowe i opłaty:

Jeśli powyższe punkty macie zrealizowane możemy zabrać się za wnioski wizowe, za które oczywiście należy uiścić opłatę. My zdecydowaliśmy się zrobić to sami bez pomocy agenta – okazało się to bardzo proste.

Wzór wniosku możecie znaleźć tutaj:

http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/1208.pdf

Pamiętajcie, aby zaznaczyć w nim, że głównym powodem waszego pobytu jest zwiedzanie, a nie praca zarobkowa, bo taki charakter ma ta wiza. Jeśli macie znajomych lub rodzinę w Australii to warto ich wpisać do wniosku w odpowiednim miejscu – na pewno będzie to na plus. Kiedy uporacie się już z wypełnieniem wniosku należy uiścić opłatę w wysokości $440 (stan na 22.06.2015) – według nas najlepiej zapłacić kartą kredytową. W przypadku odmowy wydania wizy, pieniądze za aplikację nie są zwracane.

Gdy macie już wszystko gotowe pozostaje tylko wysłać wszystkie dokumenty do Ambasady Australijskiej w Berlinie – najlepiej i najszybciej kurierem (my zapłaciliśmy około 100 zł).

Adres Ambasady Australii w Berlinie:

Visa section
Australian Embassy Berlin
Visa Office
Wallstrasse 76-79
D-10179 Berlin,
Germany (Niemcy)

Pomoc:

Do aplikowania o wizę Work and Holiday NIE potrzebujecie agenta. Jeśli macie więcej pytań dotyczących całego procesu (albo jakiekolwiek pytania związane z wizami do Australii) skontaktujcie się  ze specjalnym Europejskim Centrum Obsługi Klienta Australijskiego Urzędu Imigracyjnego – Europe Service Centre (ESC) of the Department of Immigration and Border Protection, z siedzibą w Londynie. Godziny otwarcia infolinii to: poniedziałek, środa, piątek od 10:00 – 13:00 czasu polskiego (z wyjątkiem świąt narodowych Australii i Wielkiej Brytanii). Obsługa klienta w j. polskim dostępna jest od godziny 10:00 do 13:00 czasu polskiego.

Zapytania w języku polskim można kierować pod numerem 022 295 3626. Gdy aplikowaliśmy o wizę znali nas tam już z imienia i nazwiska, tak często dzwoniliśmy 😀

Jak długo czeka się na wizę Work and Holiday?

Na szczęście wszystkie nasze dokumenty zostały wypełnione poprawnie i na decyzję czekaliśmy dosłownie kilka dni. Standardowy czas oczekiwania to jeden do kilkunastu dni i odpowiedź otrzymuje się na e-maila.

Nadawanie wiz do Australii:

Australijskie wizy nadawane są elektronicznie. Nie trzeba mieć wizy w paszporcie. Po otrzymaniu wizy urząd imigracyjny prześle Wam odpowiedni e-mail tzw. Visa Grant Notification. Email wysyłany jest na adres email podany w aplikacji o wizę. Gdy otrzymacie wizę będziecie mogli sprawdzić jej status w każdym momencie na stronie urzędu imigracyjnego poprzez system VEVO pod linkiem: https://online.immi.gov.au/evo/firstParty?actionType=query

Dostaliście wizę i co teraz? Planujcie, szukajcie dla siebie miejsca i zapoznajcie się z warunkami wizy Work and Holiday.

Na wizie Work & Holiday macie prawo do:

 • wjazdu na teren Australii w przeciągu 12 miesięcy od dnia otrzymania wizy
 • pobytu maksymalnie 12 miesięcy na terenie Australii od dnia przekroczenia granicy
 • wielokrotnej możliwość przekraczania granicy australijskiej w czasie trwania wizy (warto pomyśleć o Nowej Zelandii i wyspach Pacyfiku)
 • możliwość podjęcia pracy zarobkowej full-time (z możliwością pracy u jednego pracodawcy maksymalnie 6 miesięcy)
 • możliwość podjęcia nauki sumarycznie do 4 miesięcy

Wszystkie najważniejsze informacje można znaleźć bezpośrednio na stronie Australijskiego Departamentu Imigracji i Ochrony Granic pod adresem: http://www.immi.gov.au/Visas/Pages/462.aspx

Pierwsi Polacy z wizą – Historia Kasi i Maćka

Australia marzyła im się od zawsze, ale po cichu. Długo szukali sposobu na to, jak to marzenie spełnić. Wreszcie się udało – Kasia i Maciek są jednymi z pierwszych Polaków, którzy dostali wizę Work & Holiday do Australii. Dziś opowiadają, jak to wszystko wyglądało i zdradzają kilka tajemnic… Dowiecie się dokładnie, jak aplikować o wizę Work & Holiday do Australii.

Australia od lat była naszym nieśmiałym marzeniem. Na początku snuliśmy plany o wyjeździe na Student Visa, jednak szybko pojawiało się mnóstwo wątpliwości. Na wizie tej można pracować jedynie 20 godzin tygodniowo, a my nie byliśmy pewni czy jesteśmy w stanie poradzić sobie pracując zaledwie na pół etatu (szkoły w Australii są z reguły bardzo drogie). Co prawda, jadąc we dwójkę ze stałym partnerem (co musi być udokumentowane) lub małżonkiem druga osoba może otrzymać Student Dependent Visa i pracować na pełny etat, jednak ta perspektywa wciąż nie dawała nam pewności.

Pewnego dnia usłyszeliśmy w radiu komunikat o nowym rodzaju wizy dla młodych Polaków, Work and Holiday (subclass 462) i od razu pomyśleliśmy, że to coś dla nas! Niestety na początku informacji nie było zbyt wiele, nie było do końca wiadomo kiedy wiza wejdzie w życie oraz na jakich dokładnie zasadach, gdzie aplikować i jakie są warunki jej przyznawania. W końcu jednak wszystko pojawiło się na stronie australijskiego rządu (która stała się naszą codzienną lekturą) i zaczęliśmy kompletować dokumenty. Przyspieszyliśmy nasz cywilny ślub, żebym mogła szybciej wyrobić nowe dokumenty i zapisaliśmy się intensywny kurs angielskiego, przygotowujący do egzaminu TOEFL. Ale nadal nie wiedzieliśmy kiedy ruszy  proces składania aplikacji. Czekaliśmy.

Wiza work and holiday Kasia

Wreszcie,  w dniu 1 lipca 2014 roku, upragniona informacja ukazała się na stronie Australijskiego Departamentu Imigracji i Ochrony Granic. Byliśmy zaskoczeni, nie wiedzieliśmy co robić, wciąż nie mieliśmy zebranych wszystkich dokumentów. Dodatkowo zbiegło się to z naszymi przygotowaniami do ślubu kościelnego i wesela. Byliśmy totalnie zabiegani, załatwiając dwie tak ważne dla nas sprawy na raz. Wysyłaliśmy dokumenty, podania, prośby.

Największą niewiadomą było dla nas to, jak młodzi Polacy zareagują na wprowadzenie tej wizy i jak szybko zostanie wyczerpana pula zaledwie 200 miejsc (o tyle wiz Work and Holiday Polacy mogą się ubiegać każdego roku). Co kilka dni dzwoniliśmy do ambasady, ale nikt nie był nam w stanie powiedzieć ile miejsc zostało już przyznanych, a ile jeszcze pozostało.

Czwartego września (na 2 dni przed naszym ślubem) otrzymaliśmy wiadomość z Ambasady w Berlinie z informacją, iż… musimy dosłać certyfikat zdania egzaminu TOEFL, ponieważ same wyniki, które dostarczyliśmy pocztą elektroniczną nie są wystarczającym dowodem. Certyfikatu jeszcze nie mieliśmy. Wysłano go do nas pocztą tradycyjną z Bostonu w Stanach Zjednoczonych, więc czekaliśmy na upragniony list sprawdzając codziennie rano skrzynkę. A do tego nasz ślub – kumulacja stresu i pozytywnych emocji!

Po niesamowitym weekendzie, ślubie i dwudniowym weselu (oraz dwóch dniach nieoficjalnych poprawin), w środę 10 września… przyszły listy z Bostonu!!! Nie mogliśmy uwierzyć własnym oczom. Od razu rozpakowaliśmy, zeskanowaliśmy i przesłaliśmy do osoby rozpatrującej nasz wniosek w Berlinie i…

Kasia i Maciek

Po niecałych dwóch godzinach, otrzymaliśmy odpowiedź i najpiękniejszy ślubny prezent – nasze wizy do Australii!

Popłakaliśmy się ze szczęścia, otworzyliśmy szampana i rozpoczęliśmy świętowanie – nasze największe marzenie właśnie zaczęło się spełniać!

Co dosyć zaskakujące, bo wydawałoby się że młodzi Polacy tłumnie ruszą po nowe wizy, ich pierwsza pula (te zaledwie 200 miejsc) została wyczerpana dopiero z dniem 12 marca 2015. Inaczej było w kolejnych latach.

Byliśmy jednymi z pierwszych osób, które na tą wizę wjechały do Australii. Przetarliśmy, więc ścieżki i mamy dla Was kilka wskazówek.

writing-828911_1920

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Wam w procesie uzyskania wizy. Nie jest to nawet w połowie tak skomplikowane jak Wam się wydaje. My daliśmy radę ogarnąć wesele na 160 osób, komplementowanie dokumentów do wizy, kurs językowy i przy tym pracowaliśmy na pełen etat. Dacie radę.

Życzymy powodzenia i pozdrawiamy z przepięknego Brisbane. Kasia i Maciek Kucharz

Jeśli chcesz przyjechać na wakacje, sprawdź, jak aplikować o wizę turystyczną do Australii

Jeśli Twój partner jest Australijczykiem, możesz aplikować o wizę partnerską do Australii. Sprawdź jak

 

79 komentarzy

 • martyna pisze:

  Czesc 🙂 Mam pytanie odnosnie wyjazdu do Australji a wizie work&holiday. Mieszkam w Angli juz 14 lat, ale nie jestem pewna czy to ma jakis wplyw na document, ktore muszę dostarczyc.

  Nie moge dojsc jak zlozyc podanie o zaswiadczenie z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Bo link podany na stonie, automatycznie prowadzi do glownej storny gov.pl 🙂

  • Julia Raczko pisze:

   Cześć Martyna! Ten wpis ma już kilka lat. Myślę, że najlepiej, abyś o szczegóły dopytałam w Ambasadzie. Powodzenia!

 • pb pisze:

  Witam
  Oprocz listu potwierdzajacego otrzymanie wizy jak dokumenty trzeba miec ze soba podczas wjazdu do Australii?

 • Pati pisze:

  Cześć!
  Mam pytanko. Czy jeśli za rok dokładnie 1 lipca studnie mi 31 lat (jestem rocznik 87), to znaczy, że po tym czasie nie będę mógł ubiegać się o wizę, czy mam jeszcze czas do 2019 roku? Jeśli jednak ten pierwszy scenariusz, to w przyszłym roku czerwiec może być dla mnie bardzo stresującym okresem.

 • Lazy pisze:

  Ja z dziewczyną wczoraj dostaliśmy wizę w tegorocznej edycji 2017/2018

  • Roksana pisze:

   Można wiedzieć kiedy dostraczyliscie dokumenty ?:)

   Ja swoje oddałam w poniedziałek 3.07. Ale ciagle zero odpowiedzi.

  • Hubert pisze:

   Ależ wam zazdroszczę ☺ ja wysłałem niestety z kilku dniowym opóźnieniem, bo wyników TOEFLa nie mialem. Czekam na odpowiedź. Wish me luck!

   • Roksana pisze:

    No ja niestety orgnilanego certyfikatu TOEFL tez nie miałam, dołączyłam tylko kopie wyników “For Test taker” i tak naprawdę nie wiem czy to nie jest problemem.

    Napisałam maila do ETS global … w odpowiedzi dostałam informacje, ze ja do domu jako certyfikat otrzymać mogę tylko taki dokument, który nie jest akceptowany przez instytucje.
    “a test-taker copy of the scores is generally not accepted by institutions for security reasons”

    Dzowniam tez do europejskiego centrum obsługi żeby coś tam sie dowiedzieć.. No ale ;D dodzwonić się nie da.

    Ps.
    Daj znać czy coś Ci się udało.

    • Hubert pisze:

     Jezeli masz na mysli ze wysłałaś ten PDF z wynikami, który można ściągnąć ze strony ETS to nie powinno być problemu. Pisałem TOEFL juz trzy razy i ten PDF zawsze przyjmują, gdziekolwiek nie wysyłałem.

     Na stronie ambasady pisali żeby oryginałów żadnych dokumentów nie przysyłać.

     Ty też daj znać jak się odezwą 😉

     • Roksana pisze:

      No juz się właśnie odezwali.

      Napisali, ze tym razem się nie udało. W ciągu kilku dni napłynęło tyle aplikacji, ze nie byli w stanie dać im wszystkich.

     • Hubert pisze:

      Własnie sprawdziłem, u mnie to samo 🙁

     • Lazy pisze:

      Nasz aplikacje kurier dostarczył o 8:11 3.07.

 • magdag pisze:

  Hmm a może ktoścoś wie o work and travel w USA? Ja ostatnio znalazłam fajną ofertę firmy One Globe Travel, może ktoś coś wie czy warto?

 • Monika pisze:

  Cześć!
  Na początku bardzo dziękuję za świetny artykuł! Bardzo mi pomógł w kompletowaniu wniosku. Mam pytanie odnośnie punktu w którym powinnam wpisać informację o tym, iż mam rodzinę w Australii i udzieli mi ona wszelkiej pomocy, w którym dokładnie miejscu należy to wpisać?

  P.S. Julio dziękuję Ci za tego bloga!

  Pozdrawiam

  • Edyta pisze:

   Moniko wydaje mi się, że możesz to załatwić poprzez napisanie listu na ten temat i dołączenie do aplikacji po prostu. Ja bym tak zrobiła. Mam pytanie czy załączasz akt urodzenia do aplikacji? Ja dopiero teraz zauważyłam punkt dotyczący aktu urodzenia na stronie urzędu imigracyjnego i niestety nie mam takiego dokumentu przetłumaczonego 🙁 Zastanawiam się czy w takim wypadku wystarczy kserokopia dowodu osobistego??

   • Monika pisze:

    Dzięki Edyto, to dobry pomysł, tak też zrobię. Nie masz powodów do zmartwień bo w zupełności wystarczy ksero dowodu osobistego. Szczerze, to z tego zdenerwowania tak małą ilością wiz, a tak dużym zainteresowaniem to zaczęłam powoli wariować. Nad wszystkim się zastanawiam i boję się, żeby nie popełnić jakiegoś błędu, który wpłynie na negatywne rozpatrzenie wniosku…
    Powodzenia!

 • Aga pisze:

  Czesc wszytskim! Zastanawia mnie co właściwie oznaczają kopie dokumentów, np. dyplomu. Czy musi to być A) właściwy odpis wydany przez uniwersytet czy B) zeskanowana i wydrukowana przeze mnie zwykła kopia oryginału?
  Pozdrawiam

 • Ula pisze:

  Where is Juli? 🙂
  We need your help!

 • Kat pisze:

  To ja podpisuję sie pod pytaniem Uli – czy podanie danych do karty jest wystarczające? Czy powinnismy sami uiścić opłatę wizowa jeszcze zanim złożymy wszystkie dokumenty do Berlina? Będę bardzo wdzięczna o odpowiedz!
  Pozdrawiam!

  • Marta Kulesza pisze:

   Hej, jako ze ja juz z tej wizy skorzystalam chetnie odpowiem na Twoje pytanie. Podajesz im po prostu numer karty w formularzu i oni sami oplate sciagaja. Pamietaj tylko zebys nie miala limitow na koncie, tak zeby platnosc przeszla. Pozdrawiam i powodzenia!

  • Kasia pisze:

   hej Kat,

   Sprawdziłam teraz historię konta i tak pobrali mi z karty kredytowej na podstawie wniosku i upoważnienia do pobrania.

   Powodzenia

   • Kat pisze:

    Dziewczyny – jesteście super! Dzięki wielkie za pomoc. Mogę spać spokojnie (chyba). Dobrze, ze Marta wspomniała o tych limitach na koncie – muszę to ogarnąć. Zastanawia mnie tylko, czy nie pojawi się inny problem: ostatnio za każdym razem, kiedy robilam zakupy online (bilety lotnicze, autobusowe) kartą płatniczą (nie przelewem, ale w sposób, kiedy podawałam numer karty etc.) dostawałam smsa z jakimś kodem zabezpieczającym, ktory musiałam wpisać zeby dopełnić transakcje. Nazywa sie to 3D Secure. Mam konto walutowe, w dolarach amerykańskich, ale szczerze watpię, zeby to robiło różnice. Czy któraś z Was ma podobny ‘problem’?

  • Ula pisze:

   Kasia, bardzo dziękuję Ci za pomoc! 🙂 Pamiętasz może skąd to upoważnienie wziełas?

   Pozdrawiam,
   U.

 • Ula pisze:

  Cześć,

  Mam pytanie dotyczące płatności za aplikację. Wystarczy podać dane karty debetowej we wniosku i ambasada ściągnie sama opłatę czy jakoś inaczej się za to płaci?

  Będę wdzięczna za odpowiedz 🙂

  • Kasia pisze:

   Hej Ula,

   Tak, z tego co pamiętam to pobiorą pieniądze z Twojej karty, podpisujesz tam chyba upoważnienie do pobrania z tego co pamiętam

 • Marta pisze:

  Witam, mam pewne pytanie odnośnie wizy Work and Holiday – może Wt będziecie mi w stanie pomóc – w formularzu wizowym w części odnośnie płatności należy podać numer karty kredytowej jest tam miejsce na 19 cyfr – karty mają jedynie 16 cyfr i wszędzie gdzie płaciłam kartą należało zawsze podać kod CVV – czy może wiecie jak to prawidłowo wypełnić, żeby Abasada faktycznie mogła pobrać te pieniądze?

 • Edyta pisze:

  Chciałam zapytać, czy dobrze zrozumiałam. Bez certyfikatu językowego nie mam co się starać o wizę? Dziś jest 19 czerwca, od pierwszego lipca można się starać o zaświadczenie z ministerstwa i kompletować dokumenty do aplikacji, ale certyfikatu już nie zdążę chyba zrobić, żeby się teraz załapać w tej edycji… Chciałam dopytać, żeby nie potrzebnie nie tracić czasu. Z góry dzięki za odpowiadź 🙂

  • Kasia pisze:

   Hej Edyta,
   Niestety bez certyfikatu nie otrzymasz wizy. Możesz próbować go zrobić i być może zdążysz, certyfikat jest ważny 2 lata więc na przyszły rok może się przydać.

   Pozdrawiam,

   Kasia

 • Maciek pisze:

  Hej – mam pytanie – czy o przyznaniu wizy decyduje kolejność zgłoszeń (ktore są dobrze wypełnione I spełniają wyszstkie wymagania?) – jeśli tak, to czy zgłoszenia można składać już teraz czy będzie od lipca dopiero otwierany nabór :)?
  Z góry dzięki za odpowiedź!
  m.

  • Monika pisze:

   Dopiero od 1 lipca możesz składać wnioski do Ministerstwa Pracy a zaświadczenie od nich dostajesz po mniej więcej 7 dniach więc teraz nie miałbyś kompletu dokumentów 🙂

  • Kasia pisze:

   Nie można składać dokumentó wcześniej, decyduje kolejność zgłoszeń (dotarcia dokumentów) i przyznania wiz, bo przecież niektórym mogą ich odmówić.

   Powodzenia,

   Kasia

 • Kamil pisze:

  Hej, czy certyfikat jest konieczny? Słyszałem, że gdy studiowało się w języku angielskim, to wystarczy. Pytanie teraz czy wystarczy po angielsku czy koniecznie w kraju anglojęzycznym – informacja była niesprecyzowana. Ja studiowałem przez rok akademicki w Finlandii…

  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam,

  • Kasia pisze:

   hej Kamil,

   Studia się liczą ale tylko i wyłącznie jak studiowałeś pełnowymiarowo przynajmniej 2 lata i to tylko w języku angielskim. Rok Ci niestety nie wystarczy.

   Pozdrawiam,

 • Aga pisze:

  Cześć 🙂 Czy zaswiadczenie z polskiego ministerstwa musi być przetłumaczone na angielski notarialnie albo przez certyfikowanych tłumaczy?
  Dzieki i pozdrawiam

 • Anna pisze:

  *23 lipca 🙂

 • Anna pisze:

  hey, Rozumiem ze wszystkie dokumenty sa przesylane droga traycyjna : wniosek do departamentu w polsce, zaswiadczenie z departamentu , pozniej wszystkie dokumenty do berlina ?
  Mieszkam na cyprze i zastanawiam sie czy to w ogole jest mozliwe zeby zdazyc w 23 dni jesli bierzemy pod uwage ze w 23 lutego nie bylo juz wiz dostepnych

 • Karolina pisze:

  Witam.
  Razem z narzeczonym planujemy też wyjechać, gdyby była możliwość to proszę o kontakt 😉
  karolina-7@o2.pl lub adr.basara@gmail.com

 • Michal pisze:

  Cześć chętnie nawiążę kontakt z osobą, która ma zamiar lub już wyjechała do Australii (najlepiej w ramach wizy 462). Mój mail: michalaus@interia.pl

 • Eliza pisze:

  Kto aplikuje w 2016? Juz powoli przygotowuje sie do egzaminu jezykowego mimo ze skonczylam college w irlandii 3 letni to i tak wymagany jest certyfikat. Egzamin mam 12 grudnia. Obym byla jedna z tych 200 szczęśliwców. Po prawie 5 latach mieszkania w deszczowej irlandii potrzebuje troszke slonca!

 • Marta pisze:

  No tak… a w tym roku aplikowanie rozpoczęło się 1 lipca i skończyło 23 lipca… Wszystkie dokumenty wysłałam 20 lipca i już się nie załapałam 🙁 Chyba pierwsza tura przetarła szlaki i już teraz ludzie chętniej się wybierają na drugą stronę świata 😉 Mi jest jednak bardzo przykro, że się na załapałam i uważam, że to straszne, że ograniczają nas do 200 miejsc (tym bardziej, że np. Niemczy, Anglicy czy Francuzi nie mają takich ograniczeń)

  • Julia Raczko pisze:

   Myślę, że to działa w dwie strony – znaczy Australijczycy otwierają się na nas, a my na nich. Tylko czy Polska ma dużo pracy dla nich do zaoferowania?

 • Nadia pisze:

  Hej:) 26 lipca 2015 roku Ambasada ściągnęła mi pieniądze z karty kredytowej, ale do tej pory nikt nie skontaktował się ze mną. Nie dostałam również maila, że mój wniosek jest poprawny i został przesłany do Australii do rozpatrzenia. Czekam już tyle czasu i nie wiem co dalej. Czy wiecie czemu tak długo? Czy możliwe, że wzięli kasę a wizy nie mam?

  • Marta Kulesza pisze:

   Tez miałam taka sytuacje ale po dwóch tygodniach nie wytrzymałam i do nich zadzwoniłam. Widać poskutkowało bo nie minęło kilka godzin i dostałam maila z pozytywna odpowiedzia. Koleś na infolinii sam sie zdziwił ze to tyle trwało i skontaktował sie w moim imieniu z ambasada w Berlinie.

 • Sabina pisze:

  Cześć!

  Czy ktoś z Was orientuje się może, czy w staraniach o work and holiday visa do Australii akceptowany jest certyfikat IELTS general czy musi być academic?

  Z góry wielkie dzięki za wiadomość 🙂

  Pozdrawiam!

 • Ania pisze:

  A ja wizę dostałam po osobistym złożeniu dokumentów w Berlinie! Startuję dokładnie za tydzień!!! 😀

  • Ania pisze:

   *tydzień po złożeniu dokumentów dostałam wizę, nie od razu 😉

   • Rhodus pisze:

    Czy musiałaś się wcześniej umawiać na takie osobiste złożenie dokumentów czy po prostu pojechałaś i zostawiłaś dokumenty?

   • Paula pisze:

    Hej Aniu czy mogłabyś przybliżyć w jaki sposób złożyłaś dokumenty osobiście w Berlinie? Czy trzeba się umówić uprzednio? Czy mogę złożyć dokumenty w imieniu swoim i siostry? Pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedź 🙂

 • sisi pisze:

  Moje dokumenty dotarły w czwartek, a w piątek już je mieli w systemie i dostałam maila, że proszą o rentgen. Rentgen zrobiłam w sobotę i załadowali na stronę e-medic, a w poniedziałek dostałam już wizę 🙂

 • sisi pisze:

  Hej!
  Ja już mam wizę z nowej puli 😉
  Prosili mnie o dosłanie zdjęcia rtg, ale może dlatego, że obecnie mieszkam w Azji..
  Powodzenia!

  • Marta Kulesza pisze:

   Hej! Moglabys powiedziec jak dlugo zajęło od momentu otrzymania rachunku do decyzji o wizie? W zeszły piątek dostałam na maila rachunek za wizę i teraz czekam na odpowiedz i oczywiście na niczym innym nie mogę się skupić 🙂 dzięki

   • Monika pisze:

    U mnie pobrali pieniądze w zeszły wtorek i dziś przyszła wiza 🙂 Jeszcze wczoraj dzwoniłam na infolinię i uprzejmy Pan powiedział,że formalności mogą trwać do 14 dni od pobrania pieniędzy. Także spokojnie i powodzenia! 🙂

 • Maciej pisze:

  Hej Kasiu,

  Będę aplikował o Visę jeszcze w tym miesiącu i kilka pytań:

  Odnośnie spełniania wymogów zdrowotnych czy do visy 462 jest potrzebne jakieś zdjęcie z prześwietlenia rentgenowskiego lub opinie lekarskie ?

  Czy do wykazania posiadania środków finansowych, wykaz z konta bankowego też powinien być przetłumaczony ?

  Czy ubezpieczenie zdrowotne powinno zostać wykupione przed złożeniem dokumentów i czy trzeba je załączyć do wniosku wizowego ? Jaką firmę ubezpieczeniową byś poleciła?

  Z góry dziękuję za odpowiedzi 🙂

  • Kasia pisze:

   Cześć Maciek!

   Jeśli chodzi o wymagania zdrowotne to my nic nie robiliśmy w tym kierunku, z tego co pamiętam to pisało, że jeśli po złożeniu wniosku Cię o to poproszą, to dopiero wtedy musisz to zrobić.

   Wykazu z konta nie tłumaczyliśmy, cyferki są chyba międzynarodowe 😛

   Ubezpieczenie wykupiliśmy dopiero po otrzymaniu wizy i to chyba zrozumiałe bo po co mam się ubezpieczać na coś co nie jest jeszcze pewne 😉 My wybraliśmy WARTA TRAVEL, my płacimy około 200 zł/mc od osoby. Jednak dla każdego stawka jest liczona indywidualnie wiem, że są tańsze ubezpieczenia, musisz popytać. Nie mieliśmy większych problemów jeśli chodzi o organizacje i wizyty u lekarza, zawsze jakoś się z nimi dogadujemy więc mogę powiedzieć, że są ok.

   Pozdrawiamy i powodzenia!

  • Martyna pisze:

   Hej Maciek,
   Obecnie mieszkam w Australii ale na wizie 461 subclass, mysle, ze sytuacja ubiegania sie wyglada dosc podobnie. Ja musialam zrobic badania kontrolne (z gory mialam to narzucone) i moglam tego dokonac jedynie w miejscach do tego wyznaczonych, ktore oczywiscie sa duzo drozsze. Wykaz konta bankowego nie musialam w zaden sposob tlumaczyc a wystarczyl im jedynie printscreen:)

 • Justyna pisze:

  Cześć, a ja mam takie pytanie: jeżeli dostanę taką wizę, i zacznę pracę to czy mogę wtedy już w Australii w trakcie jeszcze ważności wizy Work & Travel ubiegać się o wizę np. sponsorowaną lub jakąkolwiek inną? Czy to jest tak, że po roku defunitywnie musze wracać z Austalii wyjechac?

 • Jak dobrze, że torujecie drogę innym 🙂

 • Magda pisze:

  Świetna sprawa z tą wizą! Szkoda tylko, że nie akceptują Certificate Advanced English.

 • Magda pisze:

  Hej Kasia!
  Możesz powiedzieć jakim kurierem wysyłaliście aplikację? Ja na dniach będę wysyłać 🙂
  Z góry dzięki za odpowiedź!

  • Marta pisze:

   my wysyłaliśmy DHL, wyszło jakieś 279 zł.

  • Kasia pisze:

   Cześć Magda,

   Niestety nie pamiętam już którym kurierem wysyłaliśmy dokumenty ale na pewno korzystaliśmy z pośrednika bo oni mają rabaty. Jest pełno stron w internecie gdzie ktoś pośredniczy w takiej wysyłce udzielając Ci swojego rabatu, dlatego też zapłaciliśmy mniej 😉

   • Rhodus pisze:

    Cześć. Mam pytanie odnośnie wyjazdu do Australii na wizie work&holiday. Zamierzam aplikować z narzeczoną w 2016 roku Emotikon smile Tylko nie wiem jak sprawy cywilno-prawne. Datę ślubu mamy ustaloną na 8 października. Nie wiem czy nie będziemy musieli wcześniej wziąć cywilnego, żeby wyrobić wcześniej odpowiednie dokumenty. Wiem, że macie doświadczenie w tej materii, więc bardzo proszę o poradę. Pozdrawiam serdecznie z Polski! Emotikon smile

Leave a Reply