Szczęście to wielkie słowo, a móc powiedzieć, że jest się szczęśliwym to wielka rzecz – poczucie, do którego w życiu powinien dążyć każdy z nas, a o które, najzwyczajniej, trudno.
Szczęście dla każdego z nas jest czymś innym, jest innym stanem, osiąganym w różnych sytuacjach. Jest uczuciem, które przybierając różne formy, ma nas uparcie popycha wprzód.
Być szczęśliwym to nie znaczy mieć życie idealne. W końcu, każdy miewa gorsze dni i chwile.
Ja dziś taką miałam – jeden z moich klientów zasugerował mi skończenie współpracy. Zabolało, nawet trochę podłamało. Uśmiech zniknął, uwierzycie? Musiałam to przegadać, wyspacerować (spacery zawsze pomagają mi na stres, a miewam problemy z jego okiełznaniem) i wreszcie pomyślałam sobie, że w sumie to nie ma tego złego… Nie, nie oszukuję sama siebie i nie głaszczę się po głowie. Po prostu szukam światełka w sytuacji z pozoru do kitu. Bo może to ma być kop mobilizacyjny, albo znak żeby ruszyć dalej, może wyrwanie ze stagnacji? Oczywiście, że mogłabym się wkurzać, rozpaczać, rwać sobie włosy z głowy. Tylko po co? Czy oprócz totalnego wyłysienia będę coś z tego miała?
Myślę, że do szczęścia potrzebne są wzloty i upadki, bolesne i delikatne. Upadki, z których potrafimy się otrząsać i wyciągać wnioski. Do szczęścia potrzebne jest bycie pozytywnym, ale to nie wystarczy… Potrzeba nieco więcej.
6 nawyków szczęśliwych ludzi
1. Szczęśliwi ludzie wybierają „bycie szczęśliwymi”
Z pozoru może to brzmieć bezsensownie, bo jak można „wybierać szczęście”? Można. Ludzie nie dzielą się na szczęśliwych i nieszczęśliwych. Dzielą się na tych, którzy decydują się być szczęśliwi i na tych, którzy idą inną drogą. Dzielą się na tych, którzy potrafią spoglądać pozytywnie i na tych, u których króluje negatywizm. Na tych, którzy potrafią wyciągać z sytuacji to, co dobre, i na tych, którzy czekają na idealne momenty.
Ci szczęśliwi, gdy znajdują się w kiepskiej sytuacji, gdy przydarza im się coś złego, decydują o swoim samopoczuciu świadomie. Wiedzą, że to, jak im z tym będzie, zależy tylko od nich samych. Wiedzą, że ich uczucia zależną od nich samych, a nie od nikogo i niczego innego!
Oczywiście, wybierać szczęście nie jest łatwo, to długa i ciężka praca nad samym sobą.
2. Szczęśliwi ludzie lubią odkrywać i próbować
Szczęśliwi ludzie mają swoje nawyki, mają swoje ulubione knajpy, filmy, miejsca na wakacje. Mają swój ulubiony sposób na spędzanie czasu wolnego, mają „to”, co daje im szczęście. Ale szczęśliwi ludzie wiedzą też, że próbowanie czegoś co nowe, nieznane, wykraczające poza tzw. strefę komfortu, rozwija. Nie zawsze musi im się to podobać, nie zawsze musi ich to zachwycać, ale zawsze uczy ich to czegoś dotychczas nieznanego. Szczęśliwi ludzie są bogaci w często zaskakujące doświadczenia.
3. Szczęśliwie ludzie otaczają się… szczęśliwymi ludźmi
To, wbrew pozorom, jedno z najtrudniejszych zadań, jakie stoi przez szczęśliwymi ludźmi – pozbyć się negatywnych ludzi ze swojego otoczenia. Nie można być szczęśliwym, gdy u naszego boku jest ktoś, kto ciągnie nas w dół, gdy wokół nas są na wszystko narzekający znajomi, albo ci obrażający się bez powodu i wprowadzający niezdrową atmosferę. To wszystko bywa, niestety, zaraźliwe i szybko się rozprzestrzenia.
Tak samo zresztą, jak nawyki czy czynności dające nieprzyjemnie efekty – szczęśliwi ludzie, wiedzą, że te też są do wyplewienia.
4. Szczęśliwi ludzie są wdzięczni za szczęście i mają w sobie pokorę
Szczęśliwym ludziom też przytrafiają się nieszczęścia czy gorsze dni, ale nawet wtedy, znajdują w sobie odrobinę (albo całą masę) wdzięczności za wszystko inne wokół. Cieszą się tym, co dobre i doceniają, bo wiedzą, że nic… nie trwa wiecznie i niczego w życiu nie można być pewnym. Ta wdzięczność pomaga im też przetrwać kiepski stan, pomaga skupić się na tym, co pozytywne, pomaga… wróć do punktu pierwszego.
5. Szczęśliwi ludzie dzielą się swoim szczęściem
Szczęśliwi ludzie wiedzą, że zatrzymanie szczęścia tylko dla siebie… ich unieszczęśliwi. Dzielą się swoim uśmiechem i pozytywizmem i, tak jak ci negatywni, usilnie zarażają tym innych.
Szczęśliwi ludzie są po prostu mili, mili bez powodu. Cichymi słowami wypowiedzianymi znienacka, drobnymi gestami, pomocną ręką podaną bez powodu dzielą się szczęściem sprawiając, że… inni są szczęśliwsi.
6. Szczęśliwi ludzie wiedzą, że szczęście to nie wszystko
Szczęśliwi ludzie nie dają się zapędzić w kozi róg szczęśliwości, bo wiedzą, że bycie szczęśliwym jest super, ale…, że to nie wszystko. Nie dążą ślepo do bycia szczęśliwszym i szczęśliwszym, tylko potrafią dać sobie na luz i… wróć do punktu czwartego.
Szczęśliwi ludzie wiedzą, że w życiu potrzeba jest odrobiny negatywizmu, smutku, nostalgi. Wiedzą, że inne momenty niż te „szczęśliwe”, są niezbędne dla równowagi.
„Możesz być szczęśliwy właśnie tu, gdzie teraz jesteś.” Joel Osteen
Dzięki za wspaniały wpis, z ciekawością sie to czyta. Wnioskuję że jesteście bardzo szczęśliwymi ludźmi, to bardzo dobrze i że potraficie się dzielić z innymi swoim szczęściem, dziękujemy.
Wg mnie, ważne, by szukać szczęścia w codziennych sprawach i doceniać te małe rzeczy 🙂 Pozdrowionka!
Bardzo dobre podsumowanie Karolina.
Bardzo fajny artykuł. Sprawa jest prosta. Szczęście nosisz w sobie.
Super artykuł. Ludzie tak bardzo chcą być szczęśliwi, że stają się z tego powodu nieszczęśliwi. Ważne jest, żeby mieć świadomość przemijalności szczęścia. Trzeba wiedzieć, że nie jest to uczucie które musi nam towarzyszyć na każdym kroku. To tak w odniesieniu do pkt 4.
Bardzo fajny artykuł Juli, dzięki za niego. Tak naprawdę niewiele osób ma odwagę powiedzieć, że bycie szczęśliwym to kwestia wyboru, bo natychmiast odzywają się głosy typu “ale ty nie rozumiesz mojej sytuacji”. Trzeba chyba dojrzeć do tego, żeby zdefiniować czy jest dla mnie szczęście, a do tego zaakceptować, że negatywne, trudne i smutne sytuacje to nie koniec świata – a po prostu mają nas czegoś nauczyć.
Ja uważam się za szczęściarę, bo mogę o sobie powiedzieć że jestem szczęśliwa i chcę się dzielić szczęściem z innymi, bliskimi mi osobami.
Cudowny artykuł dla wszystkich!
Julio, jesli tylko jesteś osoba “przebudzoną” czyli chcesz poznać swoją świadomosc i prawdę o świecie, ludziach to już na zawsze – pomimo braku sytości poszukiwań – bedziesz szcześliwa:) jak zaczniemy rozumieć czym mierzy sie szczęście (nie marzeniami o tym żeby mieć ,,,) to nagle staje sie ono naszym nieodłacznym towarzyszem:)