Skip to main content


© The Gospo’s

PodróżePolska

Polska. Ciekawe miasta i ich atrakcje. Polecają mieszkańcy

By 13 grudnia, 202014 komentarzy
Polska. Ciekawe miasta i ich atrakcje. Polecają mieszkańcy

Czy polskie miasta są ciekawe? Bardzo! Naprawdę nie musisz jechać gdzieś daleko, bo własne podwórko potrafi czarować, a wakacje w Polsce (nawet te krótkie, miejskie, weekendowe) mogą być świetne. Z wyboru, nie z przymusu. To jest Polska, ciekawe miasta i atrakcje – Wrocław, Toruń, Warszawa, Olsztyn, Białystok, Katowice, Łódź, Kraków, Lublin, Gdańsk.

Od kilku lat staję we własnej ojczyźnie w roli turystki — dobrze wygląda z tej perspektywy, serio! Lubię odkrywać Polskę, a przed przyjazdem podpytać mieszkańców o dobre rady — o to, co zobaczyć w Gdańsku, gdzie zjeść w Białymstoku, o górskie wędrówki w okolicach Wrocławia. Poprosiłam znajomych podróżników o kilka subiektywnych wskazówek, które pozwolą wam/nam zwiedzić polskie miasta i okolice nie tylko tego lata!


Wrocław

Podpowiadają Magda i Maciek, i Fibi i Krakers z bloga Dzikość w Sercu

Pierwsze skojarzenie na myśl o Wrocławiu? Nie przytłacza. Łączy wielowiekową historię ze świeżym, studenckim flow. Zabytkową architekturę z eksplozją parkowej zieleni. Ciasnotę wąskich uliczek z przestrzenią wszechobecnych rzek na czele z Odrą. Daje jednocześnie oddech i wszelkie możliwości, a na dodatek bez pardonu zaciekawia i wciąga w swoje zakamarki. Jest genialnie skomunikowany z górami, dzięki czemu wypad „za miasto” nabiera nowego znaczenia. Sudety z kolei oprócz swojego krajobrazowego piękna kryją mnóstwo historycznych, często do dziś nierozwikłanych tajemnic.

Ciekawe miejsca we Wrocławiu

Wrocławskie rzeki i miejski spływ kajakiem

To nie jest tak, że trzeba przez miasto dreptać — można popłynąć, ale nie w klasyczny rejs statkiem, a… kajakiem! Bez tłumów, bez presji grupy, bez przewodnika, tylko ty, twój współpodróżnik kajak i Wrocław w pełnej okazałości. Możecie wypłynąć wprost na słynny Ostrów Tumski albo zaszyć się w zaroślach z dala od centrum. Kajaki znajdziecie w Zatoce Gondoli w pobliżu Muzeum Narodowego lub przy ZOO.

Muzeum Farmacji

Farmaceutyczny miszmasz! Tu jest wszystko — od historii po skład różnych substancji, ciekawostki o ich wpływie na ludzki organizm, a nawet reklamy leków z lat 50. Kamienica, w której znajduje się muzeum, pochodzi z XIII wieku i od zawsze mieściła siedzibę apteki oraz mieszkanie aptekarza. Wstęp wolny, ale trzeba się zapowiedzieć z wizytą.

Spacer all-in-one

Ilekroć ktoś przyjeżdża do nas w odwiedziny, zabieramy go na wieczorny spacer po najważniejszych punktach historycznego centrum Wrocławia. Nasza stała trasa obejmuje Bulwar Dunikowskiego, Halę Targową (polecam krówki z żurawiną!), Rynek, Uniwersytet Wrocławski, Wyspę Słodową (uwaga na studentów), Ostrów Tumski i Katedrę. Tę pętlę najlepiej zrób późnym wieczorem i koniecznie rozglądać się dookoła — nocą Wrocław zachwyca kontrastem świateł! Pomocnicza mapka tutaj: https://en.mapy.cz/s/dosuvuvujo

Ciekawe miejsca w okolicach Wrocławia

Schronisko PTTK Szwajcarka w Rudawach Janowickich

Schronisko PTTK Szwajcarka to świadek choćby pierwszych naszych biwaków harcerskich czy długodystansowych trekkingów. Można tu zjeść (naleśniki!!!) albo przenocować — nawet z psem. Żądnym przygód polecamy pobliski Sokolik Duży o wschodzie albo jego siostrę — Krzyżną Górę. Przy dobrych (odstraszająco chłodnych) wiatrach panoramę 360 stopni na całe dolnośląskie i Sudety będziecie mieli tylko dla siebie. Dojazd do Schroniska PTTK Szwajcarka zajmuje półtorej godziny z Wrocławia, łatwo dostać się pociągiem.

Park Narodowy Gór Stołowych

PNGS to kierunek dobry zarówno na kilkudniowe trekkingi, jak i krótki, jednodniowy wypad. Nigdzie bardziej niż tam nasza dzikość w sercu nie łączy się aż tak z dzikością natury. Krajobraz Gór Stołowych zachwyci miłośników skałek, gęstych lasów i panoramicznych widoków, a przy okazji nie zmęczy bardziej niż spacer po mieście. W końcu to góry płaskie jak stół. Dojazd w Góry Stołowe zajmuje do dwóch godzin.

Miejsce biwakowania przy miejscowości Lasówka

Dość ciężko w Polsce o legalny nocleg w dziczy i pod chmurką. Na szczęście są takie zakątki jak Lasówka — to ogrodzona drewnianym płotkiem polana z wiatą i miejscem ogniskowym. Możesz się tam legalnie rozbić, rozpalić ognisko i przenocować. Obok płynie strumyk, w którym woda ma czerwone zabarwienie — bez obaw, jest dobra, a jej kolor to sprawka okolicznych torfowisk. Uwaga na zasięg komórkowy — jesteś 100 metrów od granicy z Czechami. Koordynaty: 50°19’18.2″N 16°26’15.8″E.

O nas

Magda i Maciek. No i Fibi i Krakers! Lubimy zapach lasu o wschodzie i dreptanie po zroszonej trawie po całym dniu marszu z plecakiem. Kameralny, różnorodny i zwyczajnie piękny Wrocław z tą swoją bliskością gór pozwala nam łączyć życiowe obowiązki z dzikością w sercu, która rwie się do natury. Efekt? Czasem zamykamy laptopa i kalendarz, bierzemy pieski pod pachę, pakujemy się do pociągu i idziemy na spacer. Na tydzień. Więcej na naszym blogu https://dzikoscwsercu.pl/ oraz Instagramie https://www.instagram.com/dzikoscwsercu/.


Toruń

Podpowiada Angelika z bloga A Dreamer’s Life

Uwielbiam wracać do Torunia, za każdym razem czuję, jakbym wracała do domu. Spędziłam tu 3 lata podczas studiów licencjackich, ale od lat wracam tu regularnie, bo mieszkają tu moi przyjaciele. To miasto, które absolutnie każdy kojarzy z piernikami i Mikołajem Kopernikiem. Toruń to naprawdę przyjazne miasto do życia, z przepięknym Starym Miastem, stosunkowo małe więc wszędzie można dojechać na rowerze, ale na tyle duże, że ma wszystko, czego potrzeba — dobry teatr, mnóstwo tras spacerowych, centra handlowe, pyszne knajpy…

Ciekawe miejsca w Toruniu

Krzywa Wieża

Wiedzieliście, że mamy w Polsce Krzywą Wieżę? W Toruniu znajdziecie średniowieczną basztę, która jak sama nazwa wskazuje, jest krzywa, a jej historia owiana jest licznymi legendami. Podejmiecie próbę wystania przy jej murach prosto? Kilka kroków od Krzywej Wieży znajduje się przepyszna knajpka o nazwie Monka — kiedyś znajdował się tam młyn. Smak gnocchów z dyni zapamiętacie do końca życia!

Bydgoskie Przedmieście i Park Bydgoski

Bydgoskie Przedmieście to dzielnica Torunia znajdująca się zaledwie kilka kroków od Starego Miasta. Co je wyróżnia? Przepiękne kamienice i wille, niektóre niestety czasy świetności mają za sobą, powstały na przełomie XIX i XX oraz w okresie międzywojennym. Spacer proponuję zakończyć w zielonym Parku Bydgoskim, w którym można złapać oddech od tłumów na Starym Mieście.

Panorama Torunia nad lewym brzegiem Wisły i Zamek Dybów

Turyści rzadko zapuszczają się tak daleko. Toruń ma tak urokliwą starówkę, że dla wielu przyjezdnych jest ona wystarczającą atrakcją. Ja proponuję spacer na drugi brzeg Wisły, złapcie w rękę kultowe lody od Lenkiewicza i w drogę! Gdy za mostem skręcimy w lewo i naprzeciwko Dworca PKP wejdziemy w las, znajdziemy się dokładnie naprzeciwko starówki — panoramę Torunia mamy jak na dłoni. Miejsce to robi jeszcze większe wrażenie nocą. Natomiast skręcając za mostem w prawo i kierując się w dół, znajdziemy ruiny Zamku Dybów. Zamek ten był nie tylko strategicznym punktem militarnym, ale również świadkiem ważnych dla Polski wydarzeń politycznych.

Jeśli zastanawiacie się, gdzie zjeść w Toruniu, to odsyłam Was do tego wpisu: http://www.adreamerslife.pl/gdzie-tanio-dobrze-zjesc-w-toruniu/

Ciekawe miejsca w okolicach Torunia

Włocławek

Z Włocławkiem mam trudną relację i dopiero, kiedy przyjrzałam się mu nieco bliżej, zaczął mnie intrygować. Zaprosiłabym Was na spacer nad Wisłą, pyszne jedzenie w Rejsie na Przystani albo na Warszawskiej 8 i wizytę na tamie. Elektrownia wodna we Włocławku to największa elektrownia przepływowa w Polsce.

Chełmża

Chełmża to urokliwe miasteczko oddalone od Torunia o zaledwie 20 km. Oprócz przepięknej Starówki polecam odpoczynek nad Jeziorem Chełmżyńskim, gdzie można wypożyczyć rowerek wodny i poopalać się na jednej z plaż. Fanom kryminałów polecam serię z Bernardem Grossem napisaną przez Roberta Małeckiego, której akcja dzieje się właśnie w Chełmży.

O mnie

Cześć! Nazywa się Angelika i wciąż szukam swojego miejsca na ziemi. Mieszkałam prawie rok we Włoszech, potem 4 lata w UK w przepięknym Cambridge. Kolejne dwa lata spędziłam w Australii, gdzie spełniałam swoje podróżnicze marzenia. Teraz wywiało mnie na mroźną północ Norwegii, za koło podbiegunowe, gdzie odkrywam uroki życia w rytmie slow. Przeżywam ogromną fascynację minimalizmem, ideą slow life, a więc i slow travel. Jestem redaktorką Magazynu „Więcej” o uważnym i świadomym życiu. Znajdziecie mnie na Instagramie https://www.instagram.com/angelika_adreamerslife/ oraz na http://www.adreamerslife.pl/.


Warszawa

Podpowiada Magda z bloga The Travelling Onion

Warszawa to miejsce tętniące życiem. Miasto, w którym nowe spotyka się ze starym. Miasto kontrastów. Stolica Polski bardzo ucierpiała podczas II wojny światowej i architektonicznie nie ma aż tak dużo do zaoferowania, jak Kraków czy Wrocław. Jednak prawda jest taka, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. W bliskiej okolicy organizowane są spływy kajakowe uroczą krainą Jeziorki, można spróbować wodnego szaleństwa w Wakepark Zalesie czy po prostu pójść do jednego z wielu ciekawych i różnorodnych muzeów. Gastronomicznie jest to na pewno niezwykle różnorodne i ciekawe miasto, w którym spróbujcie kuchni z odległych zakątków świata. Warszawa nie cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród turystów, jak inne miasta w naszym kraju, ale na pewno należy dać jej szansę i odkryć jej nieoczywiste perełki.

Ciekawe miejsca w Warszawie

Klimatyczny Żoliborz

Najbardziej klimatyczna dzielnica w stolicy. Polecam moje ulubione warszawskie Notting Hill, czyli ulicę Brodzińskiego i Wieniawskiego, gdzie znajdują się jedne z 181 zachowanych latarni gazowych oraz przepiękne budynki mieszkalne (między innymi dom, w którym mieszkał Czesław Niemen). Będąc w okolicy, warto również odwiedzić Prochownię Żoliborz w Parku Żeromskiego – rewelacyjne miejsce na wieczorne piwko/prosecco/lemoniadę na leżakach ze znajomymi.

Bielany, dom Kory i kawa w kawiarni Roślina

Ulica Płatnicza. Jedyna z nielicznych ulic w Warszawie z czynnymi latarniami gazowymi. Wieczorem panuje tam niesamowity klimat, który dodatkowo podkręca czerwony neon „Miłość to wieczna tęsknota” na domu, w którym mieszkała kiedyś Kora. Jak będziecie w okolicy, to koniecznie wstąpcie na kawę lub gorący napar do kawiarni Roślina!

Knajpy, kapliczki, parki na warszawskiej Pradze

Bezpowrotnie minęły już czasy, kiedy druga strona Wisły wzbudzała strach i niepokój. Uwielbiam Park Skaryszewski oraz ulicę Brzeską. Jestem wielką fanką kapliczek, znajdujących się na dziedzińcach starych kamienic. Moje dwa najulubieńsze gastro w okolicy to Skamiejka z przepyszną rosyjską kuchnią oraz klubokawiarnia W Oparach Absurdu z totalnie odjechanym wnętrzem. Polecam również spacer szlakiem praskich antykwariatów i murali ulicami Wileńska, Inżynierska, Stalowa, Mała, Bliska, Brzeska.

Ciekawe miejsca w okolicach Warszawy

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Sierpc znajduje się około dwóch godzin drogi od Warszawy, a na miejscu czeka na nas odzwierciedlona wieś z przełomu XIX i XX wieku. Odskocznia od zgiełku miasta, sielski klimat. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu to niesamowicie malownicze i fotogeniczne miejsce ukazujące życie wiejskiej społeczności na Mazowszu. Otwarte od poniedziałku do niedzieli. Bilety w cenie 18 zł (normalny) oraz 14 zł (ulgowy).

LAS. Relaks.

LAS. Relaks. to sekretny azyl znajdujący się w Józefowie 25 km od Warszawy. Wspaniały relaks dla duszy i ciała w zakątku lasu, pakiety zależą od pory roku. Na miejscu można skorzystać ze SPA (w zależności od sezonu), warsztatów (np. cykliczna joga na polanie) i spróbować lokalnych, sezonowych produktów przygotowane w postaci wege śniadania i obiadu.

Wyspy Świderskie (i kawa w Park Cafe w Konstancinie)

Plaża, złocisty piasek, woda, chill i relax jedynie 15 km od Warszawy. Dojazd jedynie samochodem. Rezerwat znajduje się w gminie Konstancin-Jeziorna nieopodal miejscowości Karczew. Polecam na piknik i odpoczynek na łonie natury. Wracając przez centrum Konstancina, wpadnijcie do Park Cafe znajdującej się w neoklasycystycznej willi przy wejściu do Parku Zdrojowego.

O mnie

Cześć! Tu Magda Staszewska, w podróżniczym świecie działająca jako TheTravellingOnion. Urodziłam w Warszawie, większość życia spędziłam w podwarszawskim Konstancinie-Jeziornie. Mieszkałam też we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii. Odwiedziłam wiele miejsc na ziemi, ale najbardziej w pamięci i sercu zapadły mi podróże do Gruzji, Maroko, Kambodży, Wietnamu oraz Kirgistanu. Uwielbiam gotować przepisy przywiezione z najdalszych zakątków świata. Organizuję autorskie wyjazdy dla swoich obserwatorów. Więcej na moim blogu https://thetravellingonion.pl/ oraz Instagramie https://www.instagram.com/thetravellingonion/.


Poznań

Podpowiada Kinga z bloga Floating my Boat

Kolorowe domki budnicze na starym rynku, koziołki i rogale Świętomarcińskie – czy nie to przychodzi ci na myśl, kiedy widzisz Poznań? To niezbyt popularne miasto ma jednak znacznie więcej do zaoferowania, a fakt, że nie jest bardzo turystyczne działa tylko na jego korzyść. Gdybym miała w kilku słowach oddać atmosferę Poznania, to byłyby to: luz, rowery, festiwale, przedsiębiorczość. Poznań wciąga, im głębiej, tym robi się ciekawiej. Trzeba tylko wiedzieć gdzie iść, aby poznać jego uroki i nie dreptać utartym szlakiem.

Ciekawe miejsca w Poznaniu

Jeżyce i śniadanie w Zakwasie

Jeżyce to jedna z najstarszych i najpiękniejszych dzielnic w Poznaniu. Wiekowe kamienice, czynne całą dobę kwiaciarnie „na przeprosiny”, najsmaczniejsze śniadania w Zakwasie, najlepsza kawa w Brismanie i Minimalu, najlepszy kebab świata na Kraszewskiego i poezja na murach. I duch Rycha Peji wyczuwalny w niektórych zacienionych bramach do tajemniczych podwórek. Kocham najmocniej.

Lato w KontenerArt

Kolorowe kontenery nieopodal mostu św. Rocha na Warcie istnieją na mapie Poznania od kilku lat i nie wyobrażam sobie letnich miesięcy bez tego miejsca. Można tam wpaść na koncert, warsztaty rękodzieła (są też opcje dla rodzin z dziećmi!) i stand-up. A jak macie ochotę po prostu poleżeć, to możecie zamówić coś do picia i nie wychodzić przez kilka godzin z wygodnego hamaka.

Festiwal Malta

Najpiękniejszy festiwal w Polsce dzieje się w Poznaniu. Śmiała teza, ale gwarantuję, że jak raz poczujecie atmosferę Malty, to będziecie chcieć wracać co roku. Kolorowe miasteczko na Placu Wolności nęci spotkaniami, koncertami i zapachem dobrego jedzenia, a program dwutygodniowego festiwalu łączy w sobie teatr, taniec, muzykę, sztukę nowoczesną, a przede wszystkim adresuje aktualne społecznie problemy. Serce festiwalu jest na placu Wolności, aczkolwiek mnóstwo wydarzeń dzieje się także w innych dzielnicach Poznania: od Naramowic po Wildę.

Ciekawe miejsca w okolicach Poznania

Jezioro Strzeszyńskie

Jezioro położone rzut beretem od miasta, oferujące ciszę, spokój (poza weekendami!) i mnóstwo świeżego powietrza. To świetne miejsce dla osób lubiących sporty wodne. Całą zimę jeździłam tam co tydzień, aby korzystać z dobrodziejstw sauny i morsowania, i polecam najszczerzej.

Łęgi Rogalińskie

To miejsce zachęca do odwiedzin zarówno osoby kochające naturę i brak tłumów, jak i osoby podróżujące głównie dla zabytków. W Rogalinie znajduje się imponujący oddział Muzeum Narodowego, kawałek dalej rosną znane wszystkim wiekowe dęby: Lech, Czech i Rus. Obiekt zaś położony jest w pobliżu nieziemsko fotogenicznych rozlewisk Warty.

Ostoja Chobienice

Odrestaurowany folwark położony około 80 km od Poznania jest idealnym miejscem na weekend. W Ostoi Chobienice możesz pojeździć konno i spędzić czas w otoczeniu natury (mają nawet kilkumetrową huśtawkę na wiekowym drzewie!). Jeśli wolicie spokojniejszy odpoczynek, to możecie skorzystać z basenu, który znajduje się w odnowionej stajni. Bez wyolbrzymiania, ten basen jest magiczny. Folwark oferuje także zabiegi SPA i wyjątkowo smaczne jedzenie.

O mnie

Cześć, jestem Kinga i mieszkam w Poznaniu od ponad 12 lat. To miasto nazywam już swoim domem i cieszę się, kiedy mogę innym pokazywać jego uroki, oczywiście poza utartymi atrakcjami. Przyjechałam tutaj na studia, a zostałam „na życie”. Teraz jestem fotografką i to głównie w Wielkopolsce fotografuję czadowe śluby i naturalne sesje narzeczeńskie czy rodzinne. W Poznaniu żyje się bardzo dobrze. To miasto jakimś cudem łączy zalety dużego miasta ze spokojem mniejszych ośrodków. Można tutaj złapać balans i cieszyć się życiem. Więcej na moim blogu https://floatingmyboat.com/pl oraz Instagramie https://www.instagram.com/floatingmyboat_com/.


Białystok

Podpowiada Filip z bloga Głodny Świata

Białystok zmienia się tak szybko, że ciężko za nim nadążyć i w praktyce z każdą wizytą wiąże się jakaś mała niespodzianka. To nie jest kierunek popularny, ale bardzo wdzięczny na polskie wypady – zwłaszcza w połączeniu z okolicznymi miasteczkami. Sam uwielbiam zapuszczać się w przeróżne zakątki niedaleko Białegostoku i zawsze wracam z tych wycieczek ucieszony po uszy – bo znajdziecie tu tyle świetnych knajp, kawiarni, ciekawych pracowni, rzemieślniczych manufaktur i slowlife’owych miejscówek, że inaczej się po prostu nie da. Plus dojazd jest bardzo wygodny, a baza noclegowa naprawdę super, więc radzę i rekomenduję wam poważnie – wrzućcie Białystok i okolice do swoich planów!

Co zobaczyć w Białymstoku

Opera i Filharmonia Podlaska

Opera i Filharmonia Podlaska to jedyne takie miejsce we Wschodniej Polsce — przestrzeń artystyczna z prawdziwego zdarzenia, stworzona na miejscu kultowego, białostockiego Teatru Lalek. Nowoczesna architektura, świetne spektakle, smaczna knajpa i przyjemna, zielona okolica (tu na górce jeździłem kiedyś na sankach!).

Restauracja Kwestia Czasu

Kwestia Czasu to jedna z najlepszych restauracji w mieście, gdzie kuchnia podlaska jest wywindowana na zupełnie inny, kosmiczny poziom. Smaki – klasyczne, wydanie – turbo nowoczesne. Albo turbo stare, bo szefowa kuchni sięga do czasów sprzed słynnej, podlaskiej babki ziemniaczanej. Ogromne propsy za dwie równoległe karty: standardową i wege.

Palarnia kawy The White Bear

Palarnia kawy The White Bear — najprawdziwsza i bardzo świetna palarnia kawy w Białymstoku. To kompletnie wyjątkowe miejsce na mapie miasta, gdzie można podejrzeć proces wypalania, nauczyć się więcej o kawie, dowiedzieć o jej niuansach i wreszcie kupić paczkę świetnej kawy na pamiątkę. Uwielbiam!

Co zobaczyć w okolicy Białegostoku

Supraśl

Supraśl to moje ukochane miejsce na Podlasiu – małe, leniwe miasteczko, które pachnie drewnianymi domami i sosnami z otaczającej je Puszczy Knyszyńskiej. Kiedyś: osada przyklasztorna. Dziś: jedno z dwóch uzdrowisk na Podlasiu (więc od razu będzie wam tu lepiej!). Dla mnie: światowa stolica slowlife’u. Kocham miłością bezwarunkową.

Tykocin i łosie

Do Tykocina przyjedźcie po żydowskie przysmaki, na rejs po Narwi, spróbować dawnej kuchni dworskiej, albo żeby przespać się na zamku – jedynym, który kiedykolwiek znajdował się w tej części kraju. Do tego tylko rzut beretem dzieli Tykocin od Biebrzańskiego Parku i słynnej Carskiej Drogi, po której… spacerują sobie łosie.

Kuchnia Dobromil

Kuchnia Dobromil wygrywa ranking pod tytułem „miejsce niepozorne” – ruchliwa droga, a przy niej drewniana chatka. W środku — serce na talerzu — czyli świeże, domowe obiady, obłędne placki i babka ziemniaczaną, kwaśne mleko z ziemniakami, pierogi z jagodami i kwaśną śmietaną, boski chleb, wypiekany codziennie na czule hodowanym zakwasie i nieziemskie drożdżowe wypieki – najlepsze na Podlasiu. OMG.

O mnie

Podlasianin. Pół dzieciństwa spędziłem, hasając po Ogrodach Pałacu Branickich w Białymstoku. Z zawodu psycholog-marketingowiec, który rzucił pracę, żeby okrążyć Ziemię. Odwiedziłem 56 krajów. Wychowywałem się na babce ziemniaczanej, ale w swoim życiu próbowałem też smażonych tarantul, kawy z węglem, świnki morskiej, steku z krokodyla czy ruszających się ośmiornic. Jestem twórcą projektu FOODKRYWCY. Większość część roku spędzam w podróży, a w wolnym czasie eksploruję Polskę i rodzinne Podlasie Więcej na blogu https://www.glodnyswiata.pl oraz na Instagramie https://www.instagram.com/glodnyswiata/.


Lublin

Podpowiada Mikołaj z bloga Życie w Podróży

Lublin jest nazywany często miastem inspiracji. Nic dziwnego, można tu znaleźć wiele miejsc, które przypadną do gustu zarówno miłośnikom aktywnego spędzenia czasu, jak i tym, którzy wolą uciec od zgiełku wielkiej metropolii. Choć w swojej historii był dwukrotnie stolicą Polski, dzisiaj z czystym sumieniem może pretendować do miana stolicy kulturalnej naszego kraju (ponad 30 festiwali i innych dużych wydarzeń co roku). Ale to, co dla mnie najważniejsze, to ta prawdziwość i niespieszność tego miasta, które nie udaje i nie kopiuje, bo samo ma tak wiele do zaoferowania. Zobaczcie więc, co szczególnie wam polecam zobaczyć w Lublinie i okolicy.

Ciekawe miejsca w Lublinie

Muzeum Wsi Lubelskiej

Muzeum Wsi Lubelskiej polecam każdemu, kto ma ochotę cofnąć się w czasie i zobaczyć jak kiedyś ludzie żyli w tym regionie. Muzeum, malowniczo położone w dolinie rzeki Czechówki, jest jednym z największych i najbardziej zadbanych skansenów w naszym kraju.

Kaplica Trójcy Świętej i Baszta zamkowa (Donżon)

Ta Kaplica to części Zamku Lubelskiego, które koniecznie musicie zobaczyć. Pierwsza z nich jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i w Europie, a druga, znajdująca się tuż obok, pozwala podziwiać z punktu widokowego znaczną część Starego Miasta.

Centrum Spotkania Kultur

Centrum Spotkania Kultur to futurystyczny budynek blisko centrum miasta, który jest gospodarzem najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Lublinie. Koniecznie odkryjcie jego górne, zielone tarasy, pełne krzewów, drzew i… uli. Wstęp bezpłatny.

Ciekawe miejsca w okolicy Lublina

Zespół dworsko-parkowy Podzamcze

Zespół dworsko-parkowy Podzamcze to miejsce w okolicach Łęcznej, który jest świetnym pomysłem na wypad za miasto. Oprócz odrestaurowanych budynków (w tym wieży widokowej), koniecznie przejdźcie się pobliską doliną rzeki Wieprz. To idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. Wstęp bezpłatny.

Z Kazimierza Dolnego do wsi Mięćmierz

Mięćmierz koło Kazimierza Dolnego. Warto zaplanować wycieczkę pieszą z Kazimierza Dolnego, robiąc sobie przerwę na wzgórzu Albrechtówka, kierując się do wiatraka, górującego nad wsią Mięćmierz. Możecie tu podziwiać jedną z najpiękniejszych panoram na deltę Wisły.

Poleski Park Narodowy

Poleski Park Narodowy to moje ubiegłoroczne odkrycie. Drewniane kładki i mostki poprowadzą was przez lasy, mokradła, łąki. To kwintesencja dzikiej przyrody dostępna dla każdego miłośnika bliskiego kontaktu z naturą.

O mnie

Cześć! Nazywam się Mikołaj Cichomski. Urodziłem się w Lublinie. Jestem prawdziwym fanem swojego miasta i jego okolic. W ubiegłym roku reprezentowałem Lubelszczyznę w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów, prezentując swoim odbiorcom mnóstwo fantastycznych miejsc w regionie. Sprawdźcie sami na moim blogu https://zyciewpodrozy.pl/lublin oraz Instagramie https://www.instagram.com/zycie_w_podrozy/


Gdańsk

Podpowiada Ania z bloga Złap Trop

Odkąd mieszkamy w Trójmieście, traktujemy całą aglomerację jak jedno wielkie miasto, miasto wielu możliwości i multum ciekawych miejsc. Dziś jednak skupimy się na Gdańsku, gdzie mieszkamy, pracujemy i gdzie najintensywniej spędzamy czas. Zaproponowane przez nas miejsca są nam bliskie, to tutaj spędzamy wolny czas, spotykamy się ze znajomymi oraz odpoczywamy. Niektóre miejsca znajdują się w ścisłym centrum miasta, jednak często są pomijane przez turystów. Was jednak nie może tam zabraknąć!

Ciekawe miejsca w Gdańsku

100cznia i śniadania w Na Stoczni

100-stocznia to imprezowo-kulturalne „must see” na mapie Gdańska, miejsce położone w sąsiedztwie stoczniowych dźwigów i doków. Znajdziecie tu się nie tylko oryginalne knajpki, butiki, ale także przestrzeń na wielopokoleniowe spotkania, koncerty i miejsca do imprezowania (Ulica Elektryków), które najlepiej jak kończy się Nocnym Targiem, a zaczyna kolejnego dnia śniadaniem Na Stoczni.

Wieża Bazyliki Mariackiej

Bazyliki Mariackiej nie sposób ominąć, spacerując uliczkami starego miasta. Każdy turysta tu bywa, jednak nie każdy wie, że można wejść na wieżę bazyliki. Do pokonania jest 409 schodków. Widok jest tego wart, co czyni wieżę obowiązkowym punktem dla wszystkich Instagramowiczów.

Garnizon i obiad w Pobite Gary

Garnizon to nie tylko nowoczesne osiedle mieszkaniowe w dzielnicy Wrzeszcz. Ja nazwałabym je centrum kulinarno–rozrywkowym Gdańska. Można tu intensywnie spędzić cały dzień, hasając na oryginalnym placu zabaw, zaopatrując się w świeże warzywa i owoce na Bazarze Natury, jedząc (polecam restaurację Pobite Gary), pijąc (najlepsza kawa w Sztuce Wyboru) i świetnie się bawiąc na koncertach w Starym Maneżu.

Ciekawe miejsca w okolicach Gdańska

Rezerwat Przyrody Ptasi Raj

Chociaż Wyspa Sobieszewska jest dzielnicą Gdańska, znajdziemy tu unikatowy rezerwat z rozmaitymi gatunkami ptaków. Można obserwować je z dwóch przeznaczonych do tego wież, natomiast dla najmłodszych przygotowano ścieżkę dydaktyczną.

Gdynia Klif Orłowo i wędzone ryby

Jedno z lepszych miejsc do zdjęć, jakie znajdziecie w Gdyni, zwłaszcza rano, gdy z morza wracają kutry rybackie, to Klif Orłowo w Gdyni. Dodatkowo nic nie smakuje lepiej niż smak wędzonej świeżej ryby jedzony palcami na orłowskim molo (do kupienia w wędzarni przy Tawernie Orłowskiej).

Wdzydze Kiszewskie

Często wybieramy Wdzydze na weekendowe wypady pod namiot, gdy na plażach i ulicach Gdańska robi się tłoczno. W okolicy Wdzydz znajdują się rewelacyjne jeziora, które przypominają nam naszą rodzinną Warmię. Najlepsze miejsce na zachody słońca to zdecydowanie wieża widokowa przy Stanicy Wodnej PTTK.

O nas

Mieszkamy w Gdańsku od kilkunastu lat. Przyjechaliśmy tu na studia, to tutaj się poznaliśmy, to stąd rozpoczęliśmy naszą podróż dookoła świata i to tutaj powstawały nasze pierwsze wpisy na blogu. Trójmiasto wchłonęło nas całkowicie i wciąż zaskakuje nas nowymi miejscami. Obecnie odkrywamy je na nowo i z innej perspektywy pokazując wszystko, co najlepsze naszej córce Zuzi.Więcej o Gdańsku na naszym blogu http://zlaptrop.com/2014/12/09/nasze-miejsce-na-ziemi-gdansk/ oraz Instagramie https://www.instagram.com/zlaptrop/.


Łódź

Podpowiadają Kamila i Paweł z bloga Ready for Boarding

Łódź. Miasto w centralnej Polsce jest nadal niedoceniane i często w ogóle niebrane pod uwagę, kiedy planuje się city break w Polsce. A szkoda, bo nie dość, że jest świetnie skomunikowane, to znajdziemy tutaj wiele ciekawych zakątków, atrakcji, zabytków, miejsc rozrywkowych i kulturowych. Zapewniamy, że zarówno młodzi, starsi, jak i rodziny z dziećmi znajdą tutaj coś ciekawego.

Co zobaczyć w Łodzi

Rozrywka w EC1

EC1 to zdecydowanie najciekawszy obiekt na mapie Łodzi. Jest to zrewitalizowana stara elektrociepłownia. Obecnie znajduje się tutaj interaktywne muzeum, planetarium, sale konferencyjne, w których odbywają się ciekawe wystawy i wydarzenia. EC1 to olbrzymia dawka wiedzy dla każdego!

Manufaktura i Pałac Poznańskiego

Bynajmniej nie chodzi tu jedynie o centrum handlowe! W Pałacu Poznańskiego znajduje się Muzeum Historii Miasta Łodzi w przepięknych wnętrzach dawnego fabrykanta. Na terenie Manufaktury budynki zostały świetnie odświeżone, a odwiedzić można tutaj m.in. Muzeum Sztuki, Muzeum Fabryki, dla młodszych Eksperymentarium, ścianka wspinaczkowa, kompleks kinowy, dobre restauracje.

Łódzkie murale

Polecamy odkrywać street art i ruszyć szlakiem łódzkich murali. Rozsiane są one nie tylko po centrum Łodzi, ale również w innych dzielnicach miasta.

Co zobaczyć w okolicach Łodzi

Zalew Sulejowski

Zalew Sulejowski to świetne miejsce dla fanów aktywnego wypoczynku, fanów zarówno sportów wodnych, jak i jednośladów.

Park w Arkadii i Pałac w Nieborowie

Te dwa miejsca znajdują się obok siebie (5 min samochodem) i razem tworzą ciekawy pomysł na całodniową wycieczkę. Z jednej strony romantyczny park w Arkadii, a z drugiej piękny pałac wraz z ogrodami w Nieborowie.

Zamek w Łęczycy i archikolegiata w Tumie

Podobnie jak powyżej, te dwa miejsca warto połączyć w jednodniowy wypad, bo są bardzo blisko siebie. Zamek polecamy szczególnie w trakcie corocznego turnieju rycerskiego.

O nas

Cześć! Tu Kamila i Paweł, autorzy bloga Readyforboarding.pl. Często nadajemy z podróży, ale nasze centrum dowodzenia jest w Łodzi. Pracujemy na etatach, podróżujemy z dwójką małych dzieci i chcemy pokazać, że można łączyć częste i aktywne podróżowanie z pracą i ograniczonym urlopem. Więcej o Łodzi na blogu https://www.readyforboarding.pl/wskazowki-praktyczne/lodz-nasze-top-10-atrakcji-w-lodzi.html oraz na Instagramie https://www.instagram.com/readyforboarding/.


Olsztyn

Podpowiadają Dorota i Jarek z bloga Szalone Walizki

Olsztyn – stolica Warmii i Mazur i jednocześnie największe miasto w regionie. Jak na miasto wojewódzkie ze 180 tysiącami mieszkańców, jedno z mniejszych, ale za to idealne do życia w trybie slow. Sprzyja temu wyjątkowe położenie i natura. Przez miasto płyną cztery rzeki, jest 15 jezior, z czego największe Ukiel, z linią brzegową ponad 22 km długości i głębokie na 43 metry.

Całości obrazu dopełnia największy w Europie – Las Miejski (1400 ha) w granicach administracyjnych miasta. Tak naprawdę da się żyć. Historia Olsztyna sięga średniowiecza. Miasto było siedzibą biskupów warmińskich, a olsztyńskiego zamku przed Krzyżakami bronił m.in. słynny astronom Mikołaj Kopernik. To właśnie w olsztyńskim zamku znajduje się jedyny na świecie ocalały instrument Kopernika do wyznaczania równonocy wiosennej. Co ciekawe z Olsztyna bliżej nam do rosyjskiego Kaliningradu (131 km) niż do stolicy w Warszawie (212 km)

Ciekawe miejsca w Olsztynie

Plaża Miejska

Miejscem, które koniecznie i chyba w pierwszej kolejności warto odwiedzić to Plaża Miejska w Olsztynie. Bo to nie tylko plaża. To boiska do siatkówki plażowej, piękne ścieżki rowerowe biegnące również po drewnianych kładkach na palach poprzez jezioro Krzywe. To liczne fajne knajpki oblegane szczególnie latem i w ciepłe wieczory. Od czerwca do sierpnia życie w Olsztynie przenosi się nad jezioro i my tam też bardzo często bywamy. Tym bardziej że mamy też możliwość wynajęcia jachtów, kajaków, rowerów wodnych i wielu innych sprzętów, by cieszyć się tym, co dała nam natura – dużą wodą. Idealne miejsce do aktywności i chillowania. Kto co lubi.

Lody w Słodycz tej Krainy. Drewno i Ogień, i pizza

Uwielbiamy rowerowe wycieczki do centrum na dobre lody w Słodycz tej Krainy albo na pizzę z pieca opalanego drewnem do Drewno i Ogień. Obowiązkowo z lampką prosecco. Smacznego

Okolice olsztyńskiego zamku i piwo w Browarze Warmia

Lubimy wyskoczyć w okolice olsztyńskiego zamku, poniżej którego znajdują się pozostałości olsztyńskim młynów. Okolica jest piękna, bo park, Łyna płynie wartkim nurtem, w tle dwa zabytkowe pruskie mosty kolejowe, a nad tą Łyną Browar Warmia, gdzie można przysiąść przy kuflu kraftowego piwa.

Takich uroczych miejsc w Olsztynie można by wymieniać bez końca jak choćby Park Centralny, Las Miejski ze swoimi ścieżkami rowerowymi i szlakami spacerowymi i starówką.

Ciekawe miejsca w okolicach Olsztyna

Lawendowe Pole, Glendoria, Moniówka

Ruszcie na północny-zachód od Olsztyna, by odwiedzić Lawendowe Pole, gdzie nie tylko pachnie lawendą, ale i pomarańczowymi drzewkami. Tuż obok Lawendowego Pola jest urocza i smaczna Moniówka, a dalej najsłynniejszy polski glamping, czyli Glendoria, która oferuje wszystko to, czego potrzebują zabiegane mieszczuchy czyli ciszę, odosobnienie i piękno.

Łańsk i Jezioro Pluszne

Będąc w okolicach Olsztyna, warto wybrać się w okolice słynnego Łańska nad jezioro Pluszne na najprostsze i jednocześnie przepyszne danie, czyli okonki lub sandacza z surówką i frytkami. Uwierzcie w tym wydaniu to danie Bogów.

O nas

Cześć! Tu Dorota i Jarek, autorzy bloga Szalone Walizki o podróżach po 40e na własną rękę. Zwykle dzielimy się podróżniczymi ciekawostkami, sposobami na organizację wygodnej podróży za rozsądną cenę.
Chętnie opowiadamy o ciekawostkach kulinarnych, nurkowaniu i sposobach na tanie bilety z błędów lotniczych. Na co dzień mieszkamy w Olsztynie, na Warmii (nie mylić z Mazurami) i w okresie letnim staramy się stamtąd nie ruszać, bo to najpiękniejszy kawałek świata w tej części świata. Zapraszamy na blog https://www.szalonewalizki.pl/warmia-nie-zawsze-swieta/ oraz na nasz Instagram https://www.instagram.com/szalonewalizki_pl/.


Kraków

Podpowiadają Justyna i Paweł z bloga Couple Away

Wpisów poświęconych tematowi „co zobaczyć w Krakowie” są setki, jeśli nie tysiące. Autor każdego tekstu opisuje najpopularniejsze atrakcje, których nie można pominąć, odwiedzając byłą stolicę Polski lub poleca swoje ulubione miejsca. Przygotowaliśmy dla was listę polecanych miejsc przez nas, czyli przez Krakusów.

Ciekawe miejsca w Krakowie

Kopiec Kraka

Kopiec Kraka to zdecydowanie nasze ulubione miejsce! Z kopca, który znajduje się prawie w samym centrum miasta, roztacza się świetna panorama. Bardzo lubimy tutaj przychodzić na zachody słońca czy po prostu spędzić wolny czas ze znajomymi na przykład robiąc piknik.

Bistro „Metrum” z widokami

Nasze odkrycie zeszłego roku. Na dachu budynku Akademii Muzycznej w ścisłym centrum miasta przy ulicy św. Tomasza znajduje się Bistro Metrum. Z dwóch tarasów roztacza się widok na całe miasto, a przy idealnej pogodzie raz udało nam się zobaczyć stamtąd Tatry.

Najlepszy hummus w Hummus Amamusi

Najlepszy hummus w Kazimierzu! Hummus Amamusi jest to malutkie bistro, gdzie można zjeść przepyszny świeży hummus w bardzo przyjemnej atmosferze. Jedzenie jest przygotowywane w otwartej kuchni i obsługa traktuje wszystkich jak stałych bywalców.

Forum Przestrzenie

Chill na leżaczku z widokiem na Wisłę i Wawel. Forum Przestrzenie to oprócz super widoku idealne miejsce na spotkania ze znajomymi. Często są organizowane różne wydarzenia kulinarne czy związane ze sztuką.

Tutaj nasz przewodnik po krakowskich lokalach: https://coupleaway.com/gdzie-zjesc-w-krakowie-czyli-przewodnik-po-krakowskich-lokalach/

Ciekawe miejsca w okolicach Krakowa

Ojcowski Park Narodowy

Trzydzieści minut jazdy od Krakowa i jesteśmy w Ojcowskim Parku Narodowym. Dużo tras spacerowych i na rower oraz mnóstwo miejsc do sesji zdjęciowych. Do tego kilka miejsc, gdzie można siąść i odpocząć. Miejsce bardzo popularne i w weekendy jest dosyć tłoczno.

Puszcza Niepołomicka i lodziarnia Ambrozja

Do Puszczy Niepołomickiej można dojechać na rowerze lub samochodem, położona jest ok. 20 km od Krakowa. Lubimy tam jeździć na spacer, czasem zabieramy rowery i aktywnie odpoczywamy. Na koniec dnia polecamy wybrać się na lody do lodziarni Ambrozja tuż obok rynku w Niepołomicach.

O nas

Hej! Tu Justyna i Paweł. Jesteśmy parą zakręconą na punkcie podróży. Chcemy inspirować do odkrywania świata, a przynajmniej się postaramy! Poza podróżami jesteśmy parą fizjoterapeutów. Zapraszamy do nas na bloga, gdzie znajdziecie wpisy o tym, co warto zobaczyć w Krakowie i gdzie warto zjeść. Więcej miejsc poza utartym szlakiem na blogu https://coupleaway.com/co-zobaczyc-w-krakowie-niezwykle-miejsca-poza-utartym-szlakiem/ oraz na Instagramie https://www.instagram.com/couple.away/.


Katowice

Podpowiada Kinga z bloga Gadulec

Nie bez powodu Katowice są nazywane „Miastem Ogrodów”. Parki i lasy zajmują aż 47% powierzchni mojego pięknego miasta! Właśnie dlatego moimi ukochanymi miejscami są ścieżki rowerowe, parki np. Muchowiec czy Park Kościuszki oraz lasy (szczególnie w okolicy Giszowca i Wesołej w Mysłowicach oraz na Murckach – moje rodzinne strony). Niedawno w centrum powstał rynek z prawdziwego zdarzenia. Zimą działa tu lodowisko i jarmark świąteczny. Nie wspominając o dworcu, który od kilku lat wygląda nowocześnie i w niczym nie przypomina zaniedbanego, śmierdzącego budynku sprzed kilkunastu lat.

Aktualnie trwa sporo prac remontowych i z miesiąca na miesiąc Katowice zmieniają się na lepsze – jeśli nie byliście tu od lat, z pewnością będziecie bardzo pozytywnie zaskoczeni!

Co zobaczyć w Katowicach

Niszkowiec i kawiarnia Cafe Byfyj

Uwielbiam Nikiszowiec – to klimatyczne, górnicze osiedle jest dla mnie esencją Śląska. Stare, ceglane kamienice, Cafe Byfyj z przepyszną kawą i ciastami, majestatyczny kościół pw. św. Anny czy pobliski Szyb Wilson, w którym odbywają się różnego rodzaju targi i festiwale.

Trzy Stawy na relaks

Jeśli chcesz odpocząć od miejskiego zgiełku, koniecznie udaj się na Trzy Stawy, a dokładniej na Muchowiec. Czekają na Ciebie beach bary (WODA Beach Bar i Szatuwajery to must be!), dziesiątki kilometrów tras rowerowych, rolkostrada, stadniny koni i piękny las.

Muzeum Śląskie

Muzeum Śląskie to moje odkrycie zeszłego roku! Ostatni raz byłam tam w liceum (tzn. ponad 10 lat temu). Od tego czasu zostało przeniesione do wyremontowanych budynków dawnej kopalni i rozbudowane. Spędziłam tam 4 godziny i nie zobaczyłam wszystkiego! Interaktywna ekspozycja, mnóstwo ciekawostek na temat Górnego Śląska, Katowic i nie tylko. Do tego czasowe wystawy i wieża widokowa – rewelacja! Będąc w tej okolicy, nie można przegapić gmachu NOSPR-u (Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia) i MCK z zielonymi dachami (Międzynarodowe Centrum Kongresowe).

Co zobaczyć w okolicach Katowic

Muzeum Tyskich Browarów Książęcych

Nie jestem wielkim miłośnikiem piwa, ale to miejsce trzeba zobaczyć! Tour po Muzeum Tyskich Browarów Książęcych jest naprawdę fascynujący, można poznać proces warzenia piwa od A do Z. Na końcu jest oczywiście degustacja.

Park Gródek w Jaworznie

Park Gródek w Jaworznie, nazywany niekiedy Polskimi Malediwami albo Polską Chorwacją (Jeziora Plitwickie). Powstał na miejscu dawnych Zakładów Dolomitowych Szczakowa (w latach 90. zalano kamieniołom, zatapiając m.in. koparki – teraz jest to popularne miejsce nurkowe). Cały teren odnowiono kilka lat temu i atrakcyjnie zagospodarowano (powstały altanki, ścieżki, kładki). W weekend są tam tłumy, więc polecam odwiedzić Park Gródek w ciągu tygodnia albo wcześnie rano.

Paprocany w Tychach

Paprocany w Tychach to doskonałe miejsce na spacer, rower, a nawet rejs łodzią! Można także wynająć kajaki czy rowerki wodne. Osobiście mam do Paprocanów ogromny sentyment, bo to tutaj byłam na swoim pierwszym w życiu festiwalu – oczywiście mowa o Festiwalu Ryśka Riedla (który był jednym z najbardziej znanych Tyszan).

O mnie

Znajomi śmieją się, że najpierw mnie słychać, dopiero potem widać. Faktycznie – mówię dużo i głośno. Jednak staram się, żeby to o czym mówię (i piszę) było ciekawe i inspirujące. Uwielbiam ludzi – poznawać, wysłuchiwać, śmiać się razem z nimi. Od dziecka moją wielką pasją są podróże. Za mną m.in. półroczny trip po Azji południowo-wschodniej, malowanie domów w Norwegii, wielomiesięczna podróż przez Amerykę Północną i Środkową oraz wolontariat na Teneryfie. Zapraszam na blog http://gadulec.me/ oraz na Instagram http://instagram.com/gadulec.me/.


Polska – miasta i atrakcje

Jeśli chcecie lepiej poznać Polskę, polskie miasta i ich atrakcje, śledźcie w miediach społecznościowych hasztag #PodrozujDoTutaj i koniecznie wrzucajcie pod nim swoje rekomendacje. Wrzucajcie je też w komentarzach proszę!

14 komentarzy

  • Król Zieleni pisze:

    Dzięki za porady – na pewno się przydadzą – czy mogę prosić o ewentualną aktualizację?

  • _moni4_ pisze:

    extra! na pewno skorzystam! <3

  • Karolina pisze:

    Brakuje mi w tym zestawieniu Kielc i Kadzielni https://kadzielniakielce.pl

  • Marcin BWZ pisze:

    Podobnie jak i Ty przebywam na emigracji. Pociesza mnie natomiast fakt, że do Ojczyzny mam jakoś dobrą godzinę samolotem 😉 Lubię odkrywać Polskę, tam czuję się bardzo dobrze, szczególnie podczas weekendowych pobytów.
    Co do Poznania, a dokładniej rogali, to muszą być one przyrządzone według pewnych standardów. Licencjonowane przysmaki smakują bardzo podobnie i szczerze to najlepsze jadłem chyba w muzeum rogali znajdującym się na Starym Rynku. Są gusta i guściki, dlatego zdania mogą być podzielone 😉 mimo wszystko polecam rogalik w zestawie z dobrą kawą. Bez obaw, ilość pochłoniętych kalorii i tak zostanie wypalona podczas spaceru po mieście 😉

    • Julia Raczko pisze:

      Szczęściarz – godzina lotu do Polski. Ile bym za to dała! Dziękuję za wskazówki i pozdrawiam z Australii.

  • Faktycznie Poznań jest tylko “ok” 😉 Patrząc na inne miasta niegdyś popularny i nowoczesny Poznań dziś jest obrazem nędzy i rozpaczy. Na szczęście jest jeszcze piękna starówka i kilka fajnych knajpek, aha! No i przepiękne okolice jak WPN, Zielonka itd.

  • Karla pisze:

    No piękny przewodnik, ale w przypadku Torunia zdecydowanie brakuje Muzeum Piernika 🙂 Byłam, zwiedziłam i polecam każdemu

  • Natalia pisze:

    Bardzo przydatne informacje. Rzeczywiście jedne z ciekawszych miejsc do zobaczenia. Prawdę mówiąc, w każdym mieście w Polsce znajduje się coś ciekawego i wartego zobaczenia.

  • alfa9999 pisze:

    W Poznaniu świetne są także dzielnice stare, nieoczywiste. Warto zagubić się na Jeżycach albo Łazarzu. Stare, czasem zaniedbane kamienice, domy z duszą, ludzie, którzy mieszkają tam od zawsze i przyjezdni. I całe mnóstwo miejsc, gdzie można posmakować nieoczywistych smaków. Polecam!

  • A gdzie Kraków? 🙂 Bydgoszcz, Lublin, Gdańsk… dużo piękna w Polsce 🙂

  • Witam,

    Co do Poznania – to rogale nazywaj się “marcińskie”. Najlepsze ma moim zdaniem poznańska cukiernia “Elite” i mój osiedlowy sklep z fajnym chlebkiem “Zagrodnicza”. Pozdrawiam. : )

    izabella-decomanka

  • Kresy pisze:

    Świetne zestawienie informacji. Większość rzeczy była mi nieznana, z pewnością informacje te się przydadzą.

  • Zofia Korcz pisze:

    Jeśli chodzi o Poznań to polecam muzeum o rogalach, w którym to można brać udział w warsztatach i na końcu skosztować tego smakołyku oglądając koziołki http://rogalowemuzeum.pl/o-muzeum.

  • Super przewodnik. Niedługo wybieram się do Wrocławia, więc na pewno przydadzą się takie wskazówki. Pozdrawiam!

Leave a Reply