Skip to main content


© The Gospo’s

AzjaPodróże

TOKIO: Ludzie w Tokio. Pędzą

By 10 maja, 20208 komentarzy
TOKIO: Ludzie w Tokio. Pędzą

Oni pędzą. Biegną, albo stoją, ale pędząc w myślach. Nie wiem, czy zwalniają. Może tak, mam nadzieję, że tak. Ale, gdy patrzysz na nich z boku, zwiedzając Tokio, podczas krótkiego przystanku, masz wrażenie, że są w transie. Z nosami wlepionymi w telefony.

Tylko, że nie robi ci się ich żal, bo to wszystko tam pasuje. To, że pędzą, pasuje to wszystkiego wokół. Pęd nie zostawia pustki. Jest wpisany w ich osobowość. Wciąga i fascynuje. Masz ochotę wskoczyć na te same tory, po których toczą się oni i z łatwością możesz wtopić się w tłum.

Ludzie Tokio-20

W Tokio byłam dwa razy i ta moja druga wizyta tylko utwierdziła mnie w przekonaniach z pierwszej. Zwiedzałam Tokio patrząc się na ludzi.

Jacy są Japończycy?

 • punktualni
 • grzeczni
 • wstydliwi
 • pracowici
 • czyści
 • towarzyscy
 • bardzo formalni
 • cholernie inteligentni.

Nie wiem, czy tacy są. Tak się o nich mówi, może to tylko stereotypy, ale wiem, że mają w sobie coś intrygującego.

Żaden ze mnie fotograf, raczej obserwator. Poobserwujmy razem Tokio. Nie bez powodu na czarno-biało, to wtedy można skupić się na ludziach, a nie kolorowym świecie wokół.

Ludzie. W Tokio

 Ludzie Tokio-10

Ludzie Tokio-26

Ludzie Tokio-25

Ludzie Tokio-23

Ludzie Tokio-21

Ludzie Tokio-19

Ludzie Tokio-24

Ludzie Tokio-18

Ludzie Tokio-17

Ludzie Tokio-16

Ludzie Tokio-15

Ludzie Tokio-13

Ludzie Tokio-12

Ludzie Tokio-11

Ludzie Tokio-9

Ludzie Tokio-8

Ludzie Tokio-7

Ludzie Tokio-6

Ludzie Tokio-5

Ludzie Tokio-4

Ludzie Tokio-3

Ludzie Tokio-2

Jeszcze tu wrócę.

Kogo fascynuje Japonia?

8 komentarzy

 • Agnieszka pisze:

  Piękne zdjęcia ! Mnie bardzo fascynuje Japonią i Japończycy. Całkowicie zgadzam się z ich opisem przedstawionym przez Ciebie. Dla. Mnie to po prostu również ładni ludzie . Zachwyca mnie blask włosów Japonek , piękna cera, ich delikatność. Mężczyźni tez bardzo ładni, przystojni, delikatni. Wszyscy niezwykle uprzejmi i cisi…tak zachwyca mNie tez w nich subtelność, to ze nie są rozkrzyczani na ulicy. Byłam i chce tam jeszcze pojechać!!?

  • Julia Raczko pisze:

   Och dzięki Aga! Cieszę się, że zdjęcia się podobają. I zgadzam się – Japonia fascynuje.

 • Ja właśnie miałam wrażenie, że wszystko w Tokio jest spokojne i w mieście panuje ogromny ład. Spodziewałam się gigantycznych tłumów i rozpychania łokciami, a miasto zaskoczyło mnie porządkiem i ogromną kulturą ludzi. Szczególnie te kolejki przy wejściu do metra! Nikt się nie wpycha i nie wyprzeda reszty, szok! 😉

 • Mnie! uwielbiam Murakamiego i zawsze się zastanwiałam, czy Japończycy są tak pokręceni jak w jego książkach. Umówmy się, nie ma książki tego autora, w której ktoś nie popełniałby samobójstwa albo nie miał problemów w budowaniu dobrych związków miłosnych. Japonia to dla mnie kraj, w którym mogłaby się rozgrywać akcja filmy “Her”.

  Ale to tylko moje wrażenie, nigdy tam nie byłam. Niech nikt mnie źle nie zrozumie… Musiałam jednak skomentować w ten sposób w mysl starodawnej polskiej zasady: nie znam się, to się wypowiem:)

  • Julia Raczko pisze:

   Ale cudownie się wypowiedziałaś! Oby każdy, kto nie ma nic do powiedzenia, mówił tak fajnie Wiolu 😉

 • Ada pisze:

  mnie niesamowicie fascynuje Japonia! i mam nadzieję, że kiedyś się tam pojawię. Piękne zdjęcia Julio! Czekam na Twoją książkę z niecierpliwością, ponieważ śledzę Cię od samego początku. Pisz częściej proszę!

Leave a Reply